הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

אושר תקציב העירייה לשנת 2014 בסך 152 מיליון ש"ח

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-03-27 14:46:28

אושר תקציב העירייה לשנת 2014 בסך 152 מיליון ש"ח
"אושר תקציב העירייה לשנת 2014 בסך 152 מיליון ש"ח"

23% מהתקציב מיועד לחינוך, % 16 מיועד להוצאות רווחה ו- 20.5% לפעילות שוטפתבתום ישיבה ממושכת אישרה השבוע מועצת העיר את תקציב העירייה לשנת 2014 ונקבע כי התקציב החדש יהיה גדול בכ- 9.5 מיליון ₪ לעומת תקציב 2013.

*תקציב קשיח

תקציב העירייה הוא תקציב קשיח, והוא בנוי ברובו מתקציבי ממשלה הנחשבים ל"כסף צבוע" כלומר, תקציבים המיועדים למטרות ייחודיות ושאינם ניתנים להעברה לסעיפים ומטרות אחרות.

התקציב השנתי מאפשר לעירייה לנהל את הפעילות העירוניות בכל תחומי החיים בעיר. בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובחזות פני העיר תוך התמודדות בלתי פוסקת עם מסגרות התקציב וגיוס משאבים ממקורות שונים. כך למשל, ניתן לראות שלמרות הקשיים הרבים, תקציב פעולות החינוך העירוני גדל מביצוע של 18.8 מיליון ₪ לתכנון של 20.4 מיליון ₪. תקציב הפעילות הכללית של העירייה לשנת 2014 גדל מ 27.5 מיליון ש"ח  ל 30.8 מיליון ₪, והוא כולל כמובן את עבודות הניקיון בעיר, את פעילות האבטחה, ואת עבודת מחלקות העירייה כגון מחלקת ההנדסה, המחשוב, הגינון ועוד, שכולן פועלות לשרות תושבי העיר. מתוך התקציב השנתי שאושר במועצה ניתן ללמוד כי עלויות השכר מגיעות לכ- 42% מהתקציב השנתי וזהו אחד מהסעיפים הקשיחים שבתקציב. סעיף זה כולל את שכר העובדים ושכר נבחרי הציבור שנקבע על ידי משרד הפנים ובכפוף לאישורו. בישיבת המועצה האחרונה, אגב, הודיעו ראש העיר טלי פלוסקוב וסגניה אוחנונה וקווס על כך שהם מוותרים על 5% משכרם.

*תקציב שוטף ותקציב בלתי רגיל (תב"ר)

ישנם תקציבים בדו"ח התקציב השוטף שמוצגים במספרים נמוכים מהביצוע בפועל, משום שרוב הפעילות שבהם נעשית על ידי תב"רים (תקציבים בלתי רגילים). דוגמא לכך ניתן לראות בנושא התיירות. תקציב התיירות השוטף בתקציב השנתי עומד על סכום של 300,000 ₪, אך בתב"רים הנוגעים לתחום התיירות, שגויסו ממקורות שונים, הושקעו בשנת 2013 למשל, מיליוני שקלים בפרויקטים תיירותיים כגון שיפור תשתיות ברובע האמנים (541 אלף ש"ח), תכנית אב לתיירות (200 אלף ש"ח), הכשרת מסלולי אופניים (1.5 מיליון ש"ח), אירוח תערוכת כלבים בין לאומית (עלות אירוע 200 אלף ש"ח), אירוח ראלי מכוניות ארצי (עלות אירוע 200 אלף ש"ח), מרוץ טור ערד ים המלח הבין לאומי (500 אלף ₪), ועוד.

דוגמא נוספת להבדל בין דו"ח התקציב השנתי לביצוע בפועל ניתן לראות בתקציב האירועים העירוני. בשנת 2013 עמד תקציב האירועים על 800,000 ₪ ובפועל במהלך השנה, בעזרת גיוס תקציבים נוספים, בוצעו אירועים בסך 1.2 מיליון ₪. בתקציב 2014 אושר תקציב של 560,000 ש"ח ועוד אושר תקציב מותנה בסך 790,000 ₪. כך שבסך הכל יבוצעו אירועים בסכום כולל 1.3 מיליון ש"ח, כלומר עלייה בתקציב החגיגות העירוני לעומת שנת 2013.

*דבר האופוזיציה: "מעגל העוני"

ישיבת מועצת העיר שדנה בתקציב השנתי נמשכה השבוע כחמש שעות. חברי האופוזיציה הקפידו לעבור על סעיפי התקציב הרבים, לבקש הבהרות ולחפש חריגות. עו"ד ניסן בן חמו, יו"ר סיעת 'עתיד חדש לערד', ציין במליאה: "מדובר בתקציב חסר מעוף נטול חזון או כל בשורה ואמירה שבו למעשה הנהנים העיקריים הם ההנהלה. בכלכלה ישנו מושג שנקרא "מעגל העוני" - הנצחה של המצב הקיים מבלי יכולת לשבור אותו ולשנות אותו. עיריית ערד נמצאת באותו מעגל עוני של שחיקה מתמדת בהכנסות העירייה. ואני שואל מהי התוכנית הכלכלית של עיריית ערד? ערד עיר תיירות ואקסטרים. איפה ההשקעה בנכסים האסטרטגיים לקידום התיירות? מספיק להשקיע בקוסמטיקה חיצונית, הציבור כבר אמר את דברו בעניין צריך להשקיע בתשתיות מניבות!".

לטענת עו"ד בן חמו, ראש העיר פלוסקוב וסגנה, דודי אוחנונה, "תקצבו את התיירות בערד ב- 80 אלף ש"ח סכום זעום לעיר שמתיימרת להוביל את התיירות בנגב, יתרה מכך כ"מלח על הפצעים" מינתה פלוסקוב את חבר המועצה מתי רוז כמחזיק תיק התיירות - תיק ללא תקציב. בנוסף אין תקציב "בריאות" בתקציב השוטף, אין כסף לתוכנית בריאות הציבור כגון: תזונה נכונה, כושר או רפואה מונעת ואם זה לא מספיק הגדילה ועשתה ראש העיר ומינתה את ממלא מקומה, נציג חסידות גור, למחזיק תיק הבריאות. טענות נוספות של האופוזיציה נגעו לקיצוץ לכאורה של תקציב האירועים, לעלייה בתקציב הגינון ל 7ץ2 מיליון ש"ח ולשכר סגני ראש העיר, בטענה שלראשונה משולם שכר מלא לשני סגנים בערד.

*דבר ראש העיר: חברי האופוזיציה אינם רואים את התמונה הכוללת

ראש עיריית ערד טלי פלוסקוב התייחסה השבוע לאישור התקציב העירוני וגם לתקציבים אחרים שעשויים להגיע לערד.

בנוגע לאישור התקציב אמרה פלוסקוב כי, "התקציב השוטף מבטא צרכים הכרחיים של הרשות לפעילות שוטפת, בהתאם ליכולת העירייה ולתקציבים המועברים אליה ממשרדי הממשלה. בניית התקציב השוטף היא רק חלק מתכנית עבודה לשנה הנוכחית. אני שמחה שלמרות הקשיים הקיימים הצלחנו לשמור על מגמת העלייה בתקציב החינוך (השנה ישנה עלייה של כ- 8%) וזאת לאור מדיניות מוצהרת של השקעה בילדים ובנוער למען עתיד העיר".

בהתייחסה לתקציבים החדשים שאמורים להגיע לעיר אמרה פלוסקוב כי, "ערד זכתה לאחרונה להיות אחת משש ערי המטרה בפרויקט העברת בסיסי צה"ל דרומה, ובמסגרת החלטה זו תקבל ערד תקציבים נוספים לחינוך, לפיתוח אזור התעשייה והתעסוקה, לתרבות ופנאי, לבינוי, ועוד. בנוסף", אמרה פלוסקוב, "בימים אלה פועלות שתי ועדות מטעם משרד הפנים לשינוי גבולות והכנסות באזור. החלטותיהן של הועדות, סביר למדי, תבטחנה הכנסה נוספת של מיליוני שקלים לקופת העירייה הן מהמועצה האזורית תמר והן משטחים גליליים באזור ערד. דבר זה יאפשר לבצע השקעות נוספות בשיפור איכות החיים של תושבי העיר וערד בכלל.

בניגוד לכל זאת ולצערי, חברי האופוזיציה אינם רואים את התמונה הכוללת של תקציבי העירייה וגיוס כספים נוספים, ולכן ביקורתם אינה מבוססת כלל".