הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שואפים לפסגה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2014-02-26 19:41:44

שואפים לפסגה
"שואפים לפסגה"

נעים להכיר: הצלחה, חברים, הכוונה ובית חם, כל אלה ועוד במרכז 'חינוך לפסגות' בתיכון אורט.

בתיכון אורט ערד, מתחת למדרגות שליד האודיטוריום, עושים דברים נהדרים. ילדי התיכון מגיעים לשם אחרי שעות הלימודים ומקבלים שיעורי העשרה בתחומים מגוונים, עזרה בשיעורי בית וכתיבת עבודות והמון דאגה ואהבה מהצוות החינוכי המצומצם שאחראי למקום. המרכז בערד החל לפעול בשנת 2008 ואליו מגיעים בכל יום כ-30 תלמידים מכיתות ז'-יא'. ב'חינוך לפסגות' נפגשים שלוש פעמים בשבוע, ארבע שעות בכל פעם במהלכן נהנים הילדים מתכנית חינוכית עשירה הכוללת שיעורים במקצועות הליבה, שיעורי העצמה, חוגי העשרה כגון תיאטרון או מוזיקה, טיולים, ימי כיף ועוד. בין היתר נחשפים בני הנוער לתוכנית קדם אקדמית בה הם לומדים תכנים מגוונים כמו תכנות, פרחי רפואה, ומיומנות למידה, החל מהסמסטר הבא הם אף ילמדו חברה וממשל. בנוסף, אל בני הנוער מגיעים סטודנטים מתנדבים, רובם מב"ש ולהם זיקה ומוטיבציה לעבוד עם בני הנוער. הם עוברים הכשרה חודשים ומטרתם היא להשפיע.

קרין קם שמיר, מנהלת המרכז, מוצאת סיפוק רב בעבודתה עם בני הנוער. כל פגישה היא מתחילה בשיחה עם התלמידים, שם היא מעבירה ערכים ותכני העשרה על אנשים מובילים שעשו שינוי בחיים שלהם, כך היא מציגה ערכים מהם אפשר ללמוד ולקחת השראה. לאחר מכן מגיעים המדריכים הסטודנטים, מלמדים ומתגברים את הנוער במקצועות הליבה. "צורת הלמידה היא מאוד בלתי פורמלית", מספרת קרין, "בשיעור תכנות למשל, אנחנו ישראל מלמדים תוכנת עריכת וידאו ואנימציה ויוצרים תוצרים מקסימים". קרין מספרת כי המחויבות אל הנוער היא להשפיע עליהם, הם מקבלים דוגמאות להצלחה ולשינוי כל יום, "החניכים רוצים להיות כמו הסטודנטים, להצליח בלימודים ולהתקדם בחיים. זה מעצים גם את החניכים וגם את הסטודנטים המתנדבים". כך נולד הרעיון להעביר שיעורי העצמה במרכז ולגעת בנושאים כמו מחויבות חברתית, קהילה והתנדבות. בסוף כיתה ט' יוצאים התלמידים לסמינר מנהיגות בצפון הארץ, במטרה שיתנדבו במרכז היסודי של 'חינוך לפסגות' ויקנו לתלמידי היסודי אותם ערכים שהוקנו אצלם דרך הפרויקט.

אחד החיבורים המעניינים שמרכז חינוך לפסגות יצר, הוא החיבור בין בני הנוער לאנשי טייסת מבסיס חיל האוויר בנבטים. אחת לשבוע מגיעים החיילים לעזור ולתגבר את הנוער. בפרויקט הטייסת מאמצת את החניכים, משפצים את המקלט למענם ומשתתפים באירועים. "בני הנוער שאנחנו עובדים איתם הם בעלי פוטנציאל גבוה מאוד", מספר רב סרן ע' טייס המשתתף בפרויקט, "יש להם הבנה ורצון להצליח. עיקר העשייה שלנו היא להקנות להם את הכלים המקצועיים והאישיים בכדי לדחוף אותם קדימה, להעשיר את הידע והכישורים שלהם ולהביא אותם להצלחה", הוא מסביר. לא רק התלמידים מרוצים ומתלהבים מאנשי הטייסת המעבירים להם שיעורים, מתברר שגם בטייסת עצמה הטייסים וחיילי היחידה נלחמים על השתתפות בפרויקט וכי בכל שבוע, כך לדברי רס"ן, מתחוללת מעין 'מריבה' מי יגיע לפגוש את התלמידים.

פרויקט 'חינוך לפסגות', הפועל בשיתוף משרד החינוך, עיריית ערד, קרן גלנקור ושותפות ביחד – ערד-תמר ניו-ג'רזי דלאוור., הוא מבורך ומשלים את המעטפת החינוכית סביב הנוער, אותו בית הספר לא תמיד יכול להשלים. כדאי ואף רצוי לבדוק אם ילדכם מתאימים לתוכנית מבורכת זו בה מתנדבים ואנשי מקצוע רבים מקנים ערכים בבני הנוער שלנו כדרך חיים.