הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

צלילים חדשים בקונסרבטוריון

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2014-01-09 13:38:58

צלילים חדשים בקונסרבטוריון
"צלילים חדשים בקונסרבטוריון"

רוחות חדשות מנשבות בבית הספר העירוני למוסיקה בעל השם הארכאי. חוגים חדשים נפתחים, עלייה מרשימה באחוז הילדים המצטרפים ולראשונה- נפתחה מחלקה למוסיקת עכשווית של רוק, פופ, ג'אז, פאנק ובלוז

תהליך הבנייה מחדש של הקונסרבטוריון שהחל לפני מספר חודשים מתחיל לתת סימני צמיחה. המוסד המיושן, שמאפשר לכל ילדי העיר היכרות עם עולם המוסיקה ולימוד נגינה, היה בעבר על סף סגירה, מוכיח בימים אלה שהיה מוקדם להספידו. בחשיבה בונה ובעבודה נכונה נראה כי הקונסרבטוריון נמצא על הדרך הנכונה להצלחה. רק בבקשה שמישהו ידאג להחליף את שמו למשהו טיפה יותר מודרני, נגיד בית ספר למוסיקה או המשכן לאומנויות הנגינה. עכשיו זה כבר יכול להישמע יותר טוב.

זה לא שבקונסרבטוריון ויתרו על המוסיקה הקלאסית. ממש לא. עדיין ממשיכים שיעורי הנגינה על הכלים המוכרים, על הכינור, החלילית, הפסנתר וכלי ההקשה, ועדיין מתקיימים קונצרטים מרגשים של ילדים המנגנים בראשית דרכם. אבל משהו ברוח המקום השתנתה. היא קצת יותר קצבית, יותר מהירה, יותר מושכת את הילדים ללמוד מוסיקה. ויש להם, לילדי העיר, מבחר חדש של שיעורים, כלי נגינה וסוגי מוסיקה.

 

צלילים חדשים במסדרונות

לראשונה מזה שנים רבות נפתחה בשנת הלימודים הנוכחית מחלקה למוזיקה עכשווית. עדכנית. עם ציוד, גיטרות, תופים ואוזן חופשית. במסגרת פעילות המחלקה החדשה, מוקמים בימים אלה הרכבים חשמליים שמנגנים סגנונות מוזיקליים שונים שלא נשמעו עד כה במסדרונות הקונסרבטוריון, כגון רוק, פופ, ג'אז, פאנק, בלוז ועוד... הרכב ראשון בהיסטוריה של הקונסרבטוריון העירוני, בהנחייתו של המורה מרדכי בן-חמו, כבר מתכונן להופעתו הראשונה בפני תלמידי בתי-הספר היסודיים, ונכונים לו מופעים נוספים באירועים השונים בעיר. ההרכבים מתאמנים בחדר חזרות מיוחד שהוקם במיוחד למטרה זו, הכולל ציוד הגברה, גיטרות ומערכות תופים והיד עוד נטויה. ובקונסרבטוריון לא מסתפקים בכך. הנה למשל, רק השבוע התקיים יום אודישנים ללהקת הנוער הייצוגית של ערד! להקה שתאפשר לתלמידי כיתות ט'-יב' המעוניינים לשיר ולנגן חי על הבמה, לעלות ולעשות זאת ממש כמו הגדולים.

 

מוסיקה לכל גיל

 

הקונסרבטוריון מאפשר לכל אחד, בכל גיל, לנגוע בעולם המוסיקה. מגיל 3 דרך תלמידי בתי הספר היסודיים והתיכון, וכלה במבוגרים המגשימים חלומות ילדות.

כבר בגיל 3, בשיעורי "טרום כלי", פוגשים הילדים הצעירים את המורה אלה גור שמובילה אותם בצעדיהם הראשונים בעולם הצלילים העשיר, תוך שימוש בעזרים שונים ומגוונים וצפייה בתלמידים ומורים המנגנים בכלים השונים.

בגיל 6, מתחברים התלמידים למורים המנוסים ועתירי הידע , מעמיקים את ההכרות עם כלי הנגינה ומפתחים מיומנויות וטכניקה להמשך דרכם המוזיקלית. במקביל, לוקחים התלמידים חלק בשיעורי התיאוריה, בהם לומדים את תורת המוזיקה, מפתחים את שמיעתם המוזיקלית, מכירים מלחינים מהתקופות השונות ונחשפים לרזי סגנונות המוזיקה שונים.

כחלק מתכנית הלימודים, התלמידים לוקחים חלק במופעים שונים בקונסרבטוריון ובבתי-הספר, על מנת לפתח את מיומנויות הבמה שלהם, ולפתח את ביטחונם העצמי.

בהגיעם לחטיבת הביניים, ממשיכים התלמידים לפתח את יכולותיהם המוזיקליות ומשתפים פעולה בהרכבים שונים, בהם הרכבים כיתתיים, והרכבים מעורבים- הרכב כלי נשיפה והרכב חשמלי, אשר מופעל במסגרת המחלקה למוזיקה עכשווית עליו נספר בהמשך.

כאשר מגיעים התלמידים לבית הספר התיכון הם יכולים לבחור לגשת לבגרות בהיקף של 5 יח"ל בהנחיית ובהדרכת מורי הקונסרבטוריון. לאורך השנים תלמידי קונסרבטוריון ערד מפגינים יכולות מצוינות ואף זוכים לציונים גבוהים בבחינת הבגרות, המחולקת לחלק מעשי וחלק תיאורטי.

 

עלייה במספר האירועים והמופעים

 

 אלו מכם שעקבו אחר הפרסומים באמצעי המדיה השונים, בוודאי נתקלו במידע הנוגע לפעילות המגוונת שהתקיימה בחודשים האחרונים באולם הקונצרטים של מרכז המוזיקה המתחדש. בחודש אוגוסט האולם התמלא מפה לפה כאשר להקת "אספמיה" המקומית סחפה את הקהל והגבירה את קצב פעימות הלב של הנוכחים באולם עם הקצב הספרדי.

בחודש ספטמבר זכתה במת האולם למנוחה, הודות לחגי תשרי, אך כבר בתחילת חודש אוקטובר חודשה הפעילות במלוא המרץ ונוצר שיתוף פעולה עם קבוצת "קשת" שארגנה אירוע מיוחד במינו בשכונת יעלים בו ניגנו שניים ממורי הקונסרבטוריון. שיתוף פעולה נוסף מתקיים עם אבישי לוי-חברוני ממרכז הצעירים, בדמות הקרנת הסרט "גם כשעיניי פקוחות" ומפגש עם במאי הסרט אופיר טריינין. בהמשך החודש הגיעו יורם זרביב ושני חבריו, נגנים בין-לאומיים במפגש גיטרות מעניין בין סגנונות הקלאסי והג'אז. השלושה ניגנו רפרטואר מגוון שניתן להאזין לו באולמות קונצרטים ברחבי העולם. את החודש סגרה הקרנת הסרט "מנתק המים" ומפגש עם במאי הסרט עידן הובל.

בחודש נובמבר הגיע הכותב והמלחין גבע אלון לכיתת אומן, גם היא במסגרת שיתוף פעולה עם מרכז הצעירים. המשתתפים למדו על חייו, על היוצרים שהשפיעו על כתיבתו ועל דרכי היצירה שלו.

עם בוא חג החנוכה, אירח הקונסרבטוריון את המקהלה העירונית ואת מקהלת קיבוץ עין-גדי לערב שכולו שירה עברית. בערב זה עלה הרכב כלי הנשיפה שהוקם מחדש בניצוחה של נטליה דרור להופעת בכורה מצוינת שהשאירה טעם של עוד. הקהל אף זכה להאזין לקטע נגינה פרי-עטה של ראש-העיר, הגב' טלי פלוסקוב.

כל שיתופי הפעולה נוצרו כחלק מהמגמה הכוללת של המרכז לקחת חלק פעיל בחיי הקהילה בעיר.

האירועים זכו לביקורות מדהימות ומפרגנות מכל המשתתפים והדבר נתן רוח גבית להמשך העשייה. הפעילות הקרובה היא קונצרט אמצע שנתי שיתקיים ב15.1.14, בו ייקחו חלק מורי ותלמידי מרכז המוסיקה וינגנו קטעי נגינה מכל הסגנונות.

 

עלייה במספר הנרשמים

 

אך לא רק בתחום המופעים השונים יש חדש. פעילותו העיקרית של הקונסרבטוריון היא כאמור, שיעורי הנגינה בכלים השונים.

לדברי און כהן, מנהל הקונסרבטוריון, ישנה עלייה מרשימה של כ- 25% במספר התלמידים הרשומים כיום בחוגי הלימוד לעומת מספר המשתתפים שהיו בסוף שנה שעברה. אמנם עדיין מדובר במספרים נמוכים ביחס לפוטנציאל העירוני, הוא אומר, אך כבר בשבועות הקרובים מתוכננים מפגשי חשיפת כלים לתלמידי בתי-הספר היסודיים, שבמסגרתם ייפגשו התלמידים עם מורי ותלמידי הקונסרבטוריון ויאזינו לנגינה בכלים השונים. מפגשים אלו יהוו טעימה ראשונה לעולם הנגינה עבור תלמידי בתיה"ס, בתקווה כי הדבר יעורר את רצונם להצטרף למשפחת הקונסרבטוריון המתרחבת.

און כהן, מנהל הקונסרבטוריון: "נותרו שישה חודשים מבטיחים לפעילות הקונסרבטוריון עד לסוף שנת הפעילות הנוכחית, בהם יזכו התושבים, לפגוש אמנים נוספים מבית ומחוץ, לשמוע את תלמידי הקונסרבטוריון באירועים העירוניים השונים, ונמשיך ליהנות משיתופי פעולה מוצלחים בין הקונסרבטוריון לגופים השונים בעיר.

אני קורא לכם, תושבי העיר, לקחת חלק בפעילות השוטפת, לעקוב אחר הפרסומים ולהגיע למופעים. אתם מוזמנים להצטרף לשורות הקונסרבטוריון באחד מכלי הנגינה הרבים, ואף ליצור שיתופי פעולה נוספים. כל זאת על מנת להחזיר את המוזיקה למרכז הבמה, כדבריו של הפילוסוף הנודע פרידריך ניטשה "ללא מוזיקה החיים היו שגיאה"!