הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הממשלה אישרה: זירוז הקמת העיר החרדית כסיף בתל ערד

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2013-11-14 13:29:23

הממשלה אישרה: זירוז הקמת העיר החרדית כסיף  בתל ערד
"הממשלה אישרה: זירוז הקמת העיר החרדית כסיף בתל ערד"

האם יהיה מענה למצוקת הדיור של האוכלוסייה החרדית, ולא דווקא בערד? האם ימצאו החרדים עניין במגורים בעיר שומרת מצוות בשכונותיה, בחנויותיה ובכבישיה, על פני מגורים בעיר מעורבת?

בעיריית ערד בטוחים שכן, ולכן שינו את החלטת ראש העיר הקודם גדעון בר לב, שהתנגד להקמת עיר חרדית בסמוך לערד. בפעילות ממושכת שנקטו מול משרדי הממשלה ובעיקר מול משרד ראש הממשלה, הסבירו בכירי העירייה דווקא את הצורך בזירוז הקמת כסיף לשמירה על צביונה של ערד. לדבריהם, עם הקמת כסיף ערד לא תהיה יותר ליעד מבוקש עבור הציבור החרדי ממרכז הארץ, ולא עבור אלה שכבר מתגוררים בעיר. פניהם של רבים יפנו אל העיר כסיף, בה מחירי הדיור יהיו זולים משמעותית ובה הם יוכלו לחיות את אורחות חייהם בנחת ובשלווה.

השבוע נרשמה התקדמות נוספת בהקמת העיר החרדית: ממשלת ישראל אישרה את זירוז ההליכים להקמת העיר כסיף המיועדת לציבור החרדי באזור תל ערד. העיר צפויה לכלול כ-12 אלף יחידות דיור עבור כ-60 אלף תושבים. יהיו בה מוסדות ציבור כולל מקוואות, בתי כנסת, מוסדות חינוך, אזורי תעסוקה שיתאימו לציבור החרדי ואפילו התחייבה הממשלה לתחנת רכבת ישירה לתל-אביב.  

ולא רק זאת, הממשלה אישרה בניית כ-7,000 יחידות דיור  בערד שיהיו מיועדות באופן טבעי למשפחות צעירות ואנשי קבע, ובנוסף אישרה הממשלה הקמתו של פארק תעשייה לחברות היי-טק כמענה לצרכי התעסוקה של תושבי ערד וכסיף החדשה.

למען הדיוק ההיסטורי יש לציין כי ההחלטה על הקמת העיר כסיף התקבלה כבר בשנת 2005, אך שר השיכון דאז, אריאל אטיאס, נמנע לקדם את ההחלטה בטענה שמדובר בבניית "עיר של עוני חרדי", ותמיכתו בהקמתה של עיר חרדית דווקא בחריש הצפונית.

עתה השתנתה הרוח, וממשלת ישראל קיבלה על עצמה להתחיל בבנייתה של העיר החרדית כסיף. כך למשל, שר השיכון החדש, אורי אריאל,  "שינה כיוון" והחליט כי תכנון העיר החרדית כסיף יכלול הקמת פארק תעשיות הייטק, וזו הפעם הראשונה בה עיר חרדית מתוכננת מראש עם הפנים לנושא התעסוקה. זה שנים משרד התמ"ת לא מאשר הקמת פארק תעשיות בערד, לכן, הקמת פארק התעשיות בסמוך לערד הכולל מקורות תעסוקה במפעלים עתירי הידע ובשירותים הנלווים להם, תתרום לחיזוק המשאבים הכלכליים של ערד ותושביה ייהנו ממקומות עבודה נוספים, כך מאמינים במסדרונות העירייה.

ראש העיר ערד, טלי פלוסקוב, קיבלה בשביעות רצון את החלטת הממשלה: "אני מברכת את ממשלת ישראל על החלטתה שבנגב המזרחי יהיו שתי ערים שכנות אולם שונות, ערד החילונית וכסיף החרדית. מיותר לציין עד כמה תתרום החלטת הממשלה לשמירה על צביונה של העיר, ולכן עשינו בחודשים האחרונים מאמצים גדולים לשכנע בחשיבות ובדחיפות העניין. זה מה שרצינו על כך התעקשנו ואני שמחה מאוד על כך שהצלחנו. אני מאמינה שתושבי הערים הללו יוכלו לחיות את חייהם כל אחד על פי דרכו, אמונתו ואורח חייו, וכל שנותר לנו יהיה לחיות בשכנות טובה ולנהוג בשיתוף פעולה לקידום האזור כולו. הקמת פארק תעשיות היי טק היא תחילתו של שיתוף פעולה והוא בשורה גדולה עבור כולנו".

*פיתוח הנגב

העיר כסיף לא תהיה היחידה שתעלה על הקרקע בנגב בשנים הקרובות. על פי החלטת הממשלה שהתקבלה השבוע, יצטרפו אליה יישובים חדשים בנקודות שונות בדרום. חירן, יהיה ליישוב קהילתי חדש לציבור הדתי לאומי, שייבנה מזרחית למיתר ויכלול 2,500  דירות עבור כ-12 אלף תושבים, וכן מזרח לכיש, חלוציות והרחבת הישוב כרמית. מי שחושש שהקמתה של כסיף תפגע בפיתוחה של ערד קיבל תשובה לכך בהחלטת הממשלה, שהציגה את תכניותיה הנוספות  להרחבת ערים קיימות בנגב: בניית 6,524 יחידות דיור בבאר שבע, מתוכן 1,661 בתים צמודי קרקע; 7,351 יחידות דיור בערד; 3,571 יחידות דיור באופקים; 4,186 יחידות דיור בדימונה; ו-2,800 יחידות דיור חדשות בעיר אילת.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר עם אישור הממשלה את תכנית ההתיישבות החדשה בנגב: "הקמת הישובים החדשים יביאו לנגב עשרות אלפי תושבים איכותיים שיחזקו את דרום הארץ, לצד הגדלת היקפי הבנייה החדשה במחירים אטרקטיביים בישובים הוותיקים כמו באר שבע, ערד, דימונה, אופקים, שדרות, ירוחם ואילת. אני סמוך ובטוח כי התכניות שאנו מקדמים יגרמו לנגב לפרוח עוד יותר, מהתהליכים החיוביים שכבר עוברים עליו בשנים האחרונות".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בנושא זה: "ההחלטות שקיבלנו מבטאות את המחויבות שלנו לפיתוח הנגב וביטול הפריפריה, לחיבור הנגב והגליל למרכז הארץ ולפיתוח מואץ של שני המחוזות הללו. אנחנו מחליטים על שני יישובים חדשים שאנחנו מבקשים להקים בנגב, במקביל כמובן להעברת צה"ל דרומה, פריסת קווי תחבורה מהירים, רכבות, כבישים - דבר שיביא להאצת פיתוח הנגב כולו".

לידים:

1.  

עם הקמת כסיף ערד לא תהיה יותר ליעד מבוקש עבור הציבור החרדי ממרכז הארץ, ולא עבור אלה שכבר מתגוררים בעיר. פניהם של רבים יפנו אל העיר כסיף, בה מחירי הדיור יהיו זולים משמעותית ובה הם יוכלו לחיות את אורחות חייהם בנחת ובשלווה.

2.  

שר השיכון החדש, אורי אריאל, "שינה כיוון" והחליט כי תכנון העיר החרדית כסיף יכלול הקמת פארק תעשיות הייטק, וזו הפעם הראשונה בה עיר חרדית מתוכננת מראש עם הפנים לנושא התעסוקה.

3.  

פלוסקוב: "וכל שנותר לנו יהיה לחיות בשכנות טובה ולנהוג בשיתוף פעולה לקידום האזור כולו. הקמת פארק תעשיות היי טק היא תחילתו של שיתוף פעולה והוא בשורה גדולה עבור כולנו".