הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

סיטאר ביקב

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2013-11-06 21:04:48

סיטאר ביקב
"סיטאר ביקב"

בני דג'ובס עבר לאחרונה לנאות הכיכר ומנגן מוזיקה הודית * בשבת הקרובה יגיע ליקב מדבר בערד לערב מוזיקה הודית בשקיעה (17:00) * הכניסה חופשית

יקב מדבר מגוון לאחרונה את רפרטואר המופעים המתקיימים בו, ומציע במוצ"ש הקרוב בשקיעה קונצרט סיטאר שימלא את האוויר בהשראה.

בני דג'ובס לומד ומנגן על סיטאר מזה כ-15 שנה ומופיע בארץ בהרכבים שונים, וגם משלב בין מוזיקה הודית לפרסית, ערבית ועד חסידית. בני מספר שגילה את המוזיקה במקרה. "הייתי מוזיקאי, בסיסט, ניגנתי גיטרה. הכרתי רק את הסולמות המערביים. במהלך מסע קצר להודו הכרתי את הגורו שלי ונתפסתי בזה. מאז כל שנה אני נוסע אליו ללמוד עוד על המוזיקה הזאת. לא ידעתי שזה מה שאני הולך לעשות, אבל זה כמו חיידק שנמצא שם עד שהוא משתלט לגמרי. זה פותח אותך לגמרי מבחינת סולמות מוזיקליים".

*במה זה כל כך שונה?

 "ההכרות עם המוזיקה המערבית מקשה עליך להיפתח למשהו שהוא כל כך שונה ואחר מבחינת עושר הסולמות המוזיקליים, המרווחים הבלתי אפשריים בתוך הסולמות. בכלל לא קל למאזין מערבי לקלוט את זה. המוזיקה גם מחוברת עם הפילוסופיה ועולם התרבות. אנשים בהודו תופסים את המוזיקה ההודית כחלק מהדת. המוזיקה בעולם בכלל התחילה מפולחן, זו המוזיקה העתיקה ביותר שהשתמרה, ורק בגלל שהיא דתית. יש מוזיקה לבוקר, מוזיקה לערב ומוזיקה לארבע לפנות בוקר".

* אתה תופס את עצמך כנגן או עדיין כתלמיד?

"אני עדיין תלמיד, ואשאר כזה כל החיים שלי. עד שכבר לא אהיה".

*איך התחושה לנגן בסיטאר?

"תחושת התאיינות. המוזיקה ההודית הקלאסית מתחילה בקטעים מדיטטיביים ונגמרת באקסטזה, במקום שאתה נעלם בו לגמרי".

*גם ילדים יכולים להנות ממוזיקה הודית כזאת?

"היום אני מופיע גם לפני מבוגרים וגם לפני ילדים, ומדהים לראות את יכולת הקשב של הילדים. הם כאילו לא מחויבים לגמרי לתרבות מסוימת ולכן החומרים נגישים אליהם יותר מאשר לאוזן מערבית. כמערבי זה יוצר לך תחושה דיסהרמונית בהתחלה, כי אתה חי בתרבות ולמדת מה יפה, מה נכון ומה לא, ואז לוקח לך זמן להיפתח. אני מזמין את כל תושבי ערד, צעירים ומבוגרים, כל מי שאוהב מוזיקה, לבוא ולהתנסות במוזיקה הנפלאה הזאת".