הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חמסה חמסה חמסה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2013-10-10 14:01:30

חמסה חמסה חמסה
"חמסה חמסה חמסה"

מועדון החמש לאספני הרכב הקלאסי בישראל מתחיל מסורת חדשה (כך מקווים) בצים סנטר ערד, שם יתקיים אחד מהמפגשים הססגוניים של קבוצת האספנים הנמנים בין חבריו. מפגש זה, יכנס מאות מחבריו ועשרות כלי רכב קלאסיים, נדירים ומשופצים, ויספק לקהל שיזרום למקום הזדמנות לפגוש מקרוב כמה מכלי הרכב שכבר מזמן נעלמו מהעולם

בן שיף

התצוגה שתיערך בשישי-שבת ה-25-26 לאוקטובר, תציב בין חניות הצים, עשרות רבות של כלי רכב נדירים ועתיקים ששוחזרו על ידי בעליהם או יובאו לארץ – מכוניות בריטיות ישנות לצד איטלקיות אדמדמות, אמריקניות אדירות, צרפתיות טכנולוגיות ואפילו רכבי צבא ייחודיים עתיקים. התוצאה היא מפגן גדול של תרבות מוטורית לכל המשפחה שכיף לקחת בו חלק. ביום שישי בבוקר, ייצאו חברי מועדון החמש עם רכבי האספנות שלהם מרחבי הארץ ויגיעו לערד לפני הצהריים. במתחם צים סנטר יתארגנו כולם לקראת יריד המכוניות ויפגשו שם וברובע האמנים, ככל הנראה, עשרות מחברי מועדון האופנועים הישראלי. לאחר סיום התצוגה יתקיים מסע הצדעה בתוך העיר, בדרך לשהות לילה בבית מלון מרגוע. בשבת בבוקר (10:00) יחזרו חברי המועדון עם רכבי האספנות להמשך היריד במתחם צים סנטר, להנאתם של אלה שהחמיצו את החוויה ביום הקודם.

הם קוראים לעצמם מועדון החמש, שם שנגזר מהעובדה שבזמן הקמתו (בשנת 1985) למכוניות ישנות, בנות 25 שנה ומעלה, היו מספרי רישוי בני חמש ספרות בלבד. כיום, אגב, תנאי הסף לקבלה למועדון עלו. רק מכוניות שגילן עולה על 30 יכולות להיכנס למועדון, כשבינתיים גם מכוניות עם שש ספרות - ולמעשה, המכוניות מראשית האייטיז מתהדרות אפילו בשבע ספרות על הלוחית - חברות במועדון היוקרתי, אבל שם מצוין לא מחליפים. מועדון החמש נשאר מועדון החמש, וטוב שכך. המועדון מייצג FIVA בישראל - הארגון הבינלאומי של אספני מכוניות עתיקות וקלאסיות. כמו כן מועדון החמש הוא המייצג הרשמי של מספר מועדונים בינלאומיים כדוגמת מועדון הווספה. מטרות המועדון העיקריות, הן טיפוח אספנות רכבים עתיקים וקלאסיים בישראל, הגברת המודעות להיסטוריה מוטורית, ייצוג קהילת האספנים וחובבי הרכב הקלאסי בפני רשויות המדינה, הדרכה לשימוש נכון ברכבים עתיקים וקלאסיים והגברת התודעה לזהירות בדרכים , ארגון אירועים ותצוגות לקהל הרחב ופעילות למען הקהילה. למועדון יש כ-850 חברים, המחזיקים בבעלותם כ-3,500 כלי רכב אספנות וקלאסיים

*גם בערד אוספים

יש בערד מספר אנשים שאוהבים מכוניות עד כדי כך שהם מוכנים להשקיע מזמנם, מרצם ומכספם בקניית ושמירת מכוניות עתיקות. ביניהם אפשר למצוא את עמיצור היימס, דרור צברי, אילן שגב, צבי ורד ומשפחת רסקין.

"לרוב נוטים לחשוב שמדובר בתחביב יקר", מספר עמיצור היימס שברשותו מספר רב של מכוניות עתיקות, חלקן עובדות ונוסעות וחלקן לעולם לא יחושו שוב את מגע האספלט על צמיגיהם, "ניתן להשיג מכוניות זולות גם החל מ-7-9 אלף ₪, אבל מי שבאמת רוצה להשקיע יכול גם להיפרד מסכומי עתק של אפילו מיליוני דולרים". עמיצור מספר כי יש כמה סוגים של אספנים: יש כאלה שקונים מכונית ומשפצים אותה אצל מוסכים ופחחים, ויש את העממיים יותר שקונים את הרכב במצב זרוק ובד בבד משפץ את הרכב, אוסף חלק פה- מוצא חלק שם, "זה יכול לקחת הרבה זמן אבל זה כיף גדול", הוא מספר. המחירון של הרכב נקבע על ידי דרגת הגימור שלו שהדרגה הגבוהה ביותר היא דרגת תצוגה. בארץ, מן הסתם, המחירים גבוהים בהרבה מחו"ל וזה לרוב נובע ממיסי הייבוא, ההובלה והביטוח שמגיעים לכ-115% משווי הרכב. כך שאם מכונית בחו"ל תעלה לנו 8000$- בארץ יעבור המחיר את ה-20,000$. האספן צריך להיות חד כדי למצוא את החלק המסוים. יש חשיבות לאוטנטיות של הרכיב, אפשר לשים כל סוג של ידית והם כולם יפתחו את הדלת אבל חשוב למצוא את הידית הנכונה של הדגם הספציפי ובשביל למצוא את החלק הנכון לפעמים נדרש האספן לחפש אותו בנרות באינטרנט, בשוקים, דרך חברים ובכל דרך בה יוכל למצוא את חלקי החילוף אותו הוא צריך. לרוב, היבוא הוא מסורבל מאוד ועלויות היבוא וההובלה יקרות מאוד, "ככל שהאוטו שמיש יותר- יותר קל לתחזק אותו, ככל שהוא עמד יותר זמן- כך צריך יותר עבודה על תחזוקו", ממשיך עמיצור.

גם דרור צברי, תושב העיר, נדבק בחיידק וברשותו מספר מכוניות עתיקות, לכל אחת מהם- סיפור, "אם אתה עוסק באספנות, אתה רוצה שהרכב יהיה זהה למה שהיה פעם", מספר דרור, "מי שמדקדק בדברים האלה עושה את זה עד הסוף". רכב אוטנטי הוא בד"כ רכב שנוסע מעט מאוד והוא לא ליום יום. עם השנים חלק מהמכוניות הלכו לאיבוד, נשכחו ונהרסו ויש חשיבות רבה בשימור בו עסוקים חובבי המכוניות העתיקות.

"כבר בצעירותי הייתה לי חיבה רבה לנושא המוטורי", מספר עמיצור, "בניתי קארטינג מגלגלים של מריצה ומנוע של אופנוע". גם אצל דרור החיבור למכוניות מתחיל מגיל צעיר: "כשאתה גדל על רכב ישן כמו סוסיתא למשל, מתבגר ונתקל ברכב, אתה לפתע נזכר בנעורייך וחוזר לילדות. הגישה לרכב היא גישה יותר רגשית ולאו דווקא גישה למכונה שלוקחת אותך מנקודה א' לנקודה ב'. פעם למכוניות הישנות היה צליל ולכל אוטו מנגינה משלו, מי שנוסע על רכב אספנות ואוהב את האוטו הוא נהנה מהמנגינה כמו אדם שיושב בקונצרט ונהנה מכלי הנגינה שמדברים אליו".

*התמכרות

כחובבי רכב ואספנים, דרור ועמיצור נהנים מהתחביב שלהם בכל רמ"ח איבריהם, הם מנהלים שיחות ארוכות על דגמים עתיקים, הולכים לתערוכות מכוניות בארץ ובעולם, עוזרים אחד לשני בשיפוץ הרכב וחיים את העולם הזה יום ולילה. "כשאדם משפץ רכב יש לו סיפוק גדול", ממשיך דרור, "כל דבר מזכיר לך משהו וחופן בתוכו סיפור. מעורב פה הרבה רגש ואהבה ולא רק לשיפוץ אלא גם לנהיגה במכוניות האלה". שניהם מסכימים כי ב"הובי" הזה יש צורך בהשקעה רבה, גם פיזית, גם מבחינת זמן וגם מבחינת כסף, "מי שלא אוהב את זה באמת, לא יחזיק לאורך זמן", מספר עמיצור, "זהו הובי מקסים 'לעשירים בלבד' אבל לא בהכרח".

כשמגיעים לדרור ועמיצור הביתה מגלים מספר רב של מכוניות, הייתם מצפים מהם שייקחו רכב אחד וישקיעו בו את כל מאמצם במקום להתפזר לכמה מכוניות שחלקם גם לא ישופצו לעולם, דרור מציין שהוא מחזיק אותם בשביל החלפים והחלקים ואילו עמיצור מחדד ומוסיף שאין אספן בעולם שאם היה לו מקום כמו לי, הוא לא היה עושה בדיוק כמוני. כמו אדם החובב חיות ומוצא כלב עזוב, הוא ייקח אותו אליו למרות שבבעלותו כבר מספר רב (מדי) של חיות, כך גם אספני הרכב שנתקלים במציאה- למרות שבידיהם כבר מספר מכוניות, הם לא יתאפקו ויתנו בית חם לרכב שנשכח בזמן.

*ערד- עיר אתגרית מוטורית

גם כשאתה לא אספן, ועל כך יעידו רובינו, אנו נהנים לראות מכוניות מיוחדות ונוסטלגיות. ערד ממתגת את עצמה לאיטה כעיר אתגרית ומוטורית ולעמיצור היימס ולמארגני המפגש של מועדון החמש בצים סנטר היה חשוב לשים את ערד על המפה גם בתחום הזה, "לגייס את מועדון החמש היה קל יחסית", מגלה לנו עמיצור, "אם האירוע יהיה טוב ומעניין, אין שום סיבה שלא נחזור על זה גם שנה הבאה ונהפוך את זה למסורת". לכבוד האירוע רבים לקחו חלק כדי להבטיח את קיומו, מהנהלת הצים ועד עיריית ערד, מוסך אמיל, מלון מרגוע וכמובן דרור ועמיצור שרוצים להודות לכל החנויות בצים סנטרס ולאמנים ברובע האמנים על שיתוף הפעולה והאירוע של המאורע. האירוע יהיה ססגוני ומלא חוויות, "כחובב אתה נהנה להציג", מסכם עמיצור, "זה נותן לך סיפוק גדול. אני מאוד רוצה שזה יצליח והפרגון הזה לעיר ערד יכולה רק להועיל ולהעצים את כולנו".