הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

התייעלות אנרגטית בבית ספר אבישור

מאת: שרית כהן מויאל- רכזת חינוך והסברה ביחידה הסביבתית writer
אודות הכתב: שרית כהן מויאל- רכזת חינוך
תאריך: 2013-09-03 23:14:40

התייעלות אנרגטית בבית ספר אבישור
"התייעלות אנרגטית בבית ספר אבישור"

שרית כהן מויאל- רכזת חינוך והסברה ביחידה הסביבתית

עלויות צריכת החשמל צפויות לעלות בסכומים משמעותיים, ולהכביד בכך על הנטל הכבד ממילא בבתי הספר במדינה.

אחד האתגרים החשובים בתחום הסביבה כיום, הוא התייעלות בנושא אנרגיה. הבתים הפרטיים צורכים אחוז נכבד ביותר ממשאבי המים והאנרגיה של ישראל. כיום, אנרגיה מהווה את אחד המשאבים המרכזים בחשיבותם גם בנושא ביטחון משאבים. לדוגמה, על מנת להתפיל מי ים דרושה אנרגיה רבה מאוד להנעת התהליך. מתוך כך ברור כי כל חיסכון באנרגיה משמעותו תרומה לחוסנה הלאומי של מדינת ישראל והורדת התלות שלנו ביבוא דלקים.

 

משמעותה של התייעלות אנרגטית היא שמירה על רמת החיים ואורך החיים שלנו כרגע תוך צמצום והורדת כמויות החשמל והדלק להם אנו זקוקים בחיי היום יום. דוגמאות פשוטות, ניתן לעשות זאת על ידי החלפת נורות ומכשירי חשמל בנורות חסכוניות ומכשירי חשמל חסכוניים, במקביל לאתר מכשירי חשמל שאינם תקינים וכדומה.

המוטיבציות להתייעלות אנרגטית כוללות חיסכון כלכלי , שהרי ההשקעה באמצעים טכנולוגיים מוחזרת תוך פרק זמן מסוים בצורה של חיסכון בחשבונות החשמל. תועלות נוספות קשורות בהגנה על הסביבה, הפחתת גזי החממה והצטרפות למאמץ הגלובאלי למניעת שינויי האקלים.

תוכניות של התייעלות אנרגטית נועדו להציע שורה מעשית של צעדים ופעולות לצמצום צריכת החשמל והשימוש בדלקים באופן כללי. הפעולות קשורות הן לצד הטכנולוגי, קרי: התקנת מערכות ואביזרים חוסכי אנרגיה והן לצד החינוכי, קרי: הטמעת דפוסי התנהגות תומכים בקרב ציבור המשתמשים.

תוכניות אלה משתלבות בצורה טבעית ברשויות או בגופים שממילא מקדמים תפיסה כוללת של קיימות, אשר מעצם הגדרתה מחייבת שימוש מושכל במשאבים וצריכה חסכונית ואחראית.

 

 

 

בימים אלו הושלם פרויקט ייחודי של התייעלות אנרגטית בבית ספר אבישור. עיריית ערד חתמה על אמנת 'תג הסביבה', שמחייבת את הרשות המקומית להוביל תהליכי התייעלות בדגש על משק האנרגיה הפסולת והמים. את התוכנית הגה מרכז השלטון המקומי עם המשרד להגנת הסביבה, מרכז השל והפורום הישראלי לאנרגיה.

*קצת על תוכנית 'תג הסביבה'

תוכנית תג הסביבה מתמקדת בהיבטים שעליהם לעירייה אחריות תפעולית ישירה והם נמצאים בשליטתה: מערך ניהול הפסולת בעיר, צריכת אנרגיה וצריכת מים במבנים ציבוריים ובמוסדות חינוך.

להצלחת התוכנית דרושים שיתוף פעולה והתגייסות של גורמים שונים ברשות המקומית ובכלל זאת: הנהלת העיר, העובדים המקצועיים, כלל עובדי הרשות ו והתושבים כמובן.

מטרת התוכנית להקנות לרשויות כלים ניהוליים ומעשיים להובלת תהליכים ארוכי טווח של התייעלות סביבתית תוך הצבת יעדים כמותיים, גיבוש תוכניות פעולה והבאתן לידי מימוש.

תוכניות להתייעלות סביבתית תכליתן להציע שורה של צעדים ופעולות לשימוש מושכל במשאבים וצריכה חסכונית ואחראית. הפעולות קשורות הן לצד הטכנולוגי, כמו התקנת מערכות ואביזרים חוסכי אנרגיה, והן לצד החינוכי, קרי: הטמעת שינויי התנהגות וקידום אורח חיים מקיים בקרב התושבים. ההתייעלות המושגת אינה פוגעת באיכות ורמת השירותים אותם מקבלים התושבים, אך מביאה לניהול עירוני טוב יותר.

 

עיריית ערד הציבה יעד לשנת 2013-2014 - חיסכון של 15% בצריכת האנרגיה במוסדות הציבור והחינוך.

חברת ערבה אי.סי.אנד.טי נבחרה להוביל את הפרויקט העירוני להתייעלות אנרגטית ובשנת 2013 בצעה החברה סקר מקיף לבדיקת צריכת האנרגיה בכל מוסדות הציבור והחינוך בעיר. הסקר מומן ע"י משרד התשתיות והתנאי לביצוע היה השקעה של הרשות בשדרוג מבנה ציבור בתחום האנרגיה.

 

תובנה זו מתחזקת לאור הצפי למחסור חמור בחשמל ששיאו בבצורת החשמל הנוכחית אשר צפוי שתימשך גם בשנה הבאה, כמו גם לאור הצורך המתעורר להיערכות והסתגלות לשינויי האקלים. יתרה מכך, תחום ההתייעלות האנרגטית במבני ציבור הוא התחום המרכזי בו פעילות בנושא מובילה באופן מובהק וישיר לחסכון כלכלי משמעותי בהוצאות הרשות המקומית.


 

יודגש שמבני חינוך, במיוחד בתי ספר, הינם מבנים אשר פוטנציאל הפחתת צריכת החשמל בהם הוא גדול וכמוסדות חינוכיים הם אוחזים ביכולת להוות דוגמא אישית ומודל ללמידה לתלמידים ולמשפחותיהם ובכך גם להשפיע באופן משמעותי על התנהלות צריכת החשמל בבתים הפרטיים.

לנקיטת צעדים להתייעלות אנרגטית בבתי - ספר תועלת רבה, הכוללת יכולת החזרת ההשקעה, פוטנציאל לחסכון כספי גדול בטווח הארוך והבינוני והשפעה ניכרת על שינוי דפוסי התנהגות בקרב הציבור.

היחידה לאיכות הסביבה שמובילה את הפרויקט העירוני קיימה השתלמות לכל צוותי החינוך בעיר. נציגים מכל בתי הספר, כולל אבות בית, נכחו בהשתלמות וקיבלו כלים להתייעלות ביה"ס בתחום האנרגיה.

בדגש על אחריות הפרט, בתום ההשתלמות קיבלו הצוותים שאלונים המודדים את צריכת החשמל הביתית שלהם. על כל משתתף היה להעביר את השאלונים לכל המורים בבהי"ס, למלא אותם ולהחזירם לניתוח הממצאים על ידי החברה המלווה.

מתוך כל הצוותים שהשתתפו בהשתלמות הקדים צוות ביה" ס אבישור למלא את השאלונים באמצעותם הצליחה החברה להפיק עבורנו דו"ח לבדיקת אפשרויות ההתייעלות . עם פתיחת שנה"ל יקבלו המורים שענו על השאלון ייעוץ וליווי אישי מחברת ערבה ויחלו את תהליך ההתייעלות גם בבתים הפרטיים.

לאור נכונותה של הגב' מירי קידר מנהלת ביה"ס, נבחר ביה"ס אבישור להוביל את פרויקט ההתייעלות העירוני . במהלך החופש הגדול הוחלפו בביה"ס מזגנים ישנים בחדשים, הוחלפה התאורה הקיימת בתאורה חסכונית והותקנו חיישני נוכחות בכיתות. עלות הפרויקט 160 אלף ₪ .

על הפרוייקט מספר מר מיכאל קוגן, מנהל מחלקת אחזקה: "נושא חיסכון באנרגיה היה מאז ומתמיד אחד הנושאים שלו ניתנה התייחסות במסגרת כל פרויקט שיפוץ שבוצע במשרדי ונכסי העירייה, כולל תאורת רחוב. כך, למשל, בוצעה החלפה של כל הנורות ליבון לנורות חסכוניות בתאורה חגיגית שבעיר.

לפני כשנה "הרמנו את כפפה" והצטרפנו למכרז של משרד התשתיות והאנרגיה. כתוצאה מכך בוצע סקר מקיף של המצב האנרגטי הקיים בכל נכסי העירייה וניתנו המלצות לביצוע שיפורים. עבודה בבית ספר אבישור בוצעה בהתאם להחלטות הסקר. לצד החיסכון זכו התלמידים לתאורה באיכות טובה יותר ובריאה יותר.

אנו כבר רואים את ההמשך ועובדים על פרויקטים נוספים בתחום החיסכון והתייעלות אנרגטית"

 

בשנה"ל הנוכחית תבחר כיתה בביה"ס שתוביל את הפרויקט העירוני. התלמידים יודרכו ע"י צוות היחידה לאיכות הסביבה לכל אורך השנה. תחילה ימלאו התלמידים את השאלונים בבתים הפרטים יחד עם הוריהם , בהמשך ישמשו התלמידים כשגרירים בכל הכיתות בביה"ס ומחוצה לו.

עוד מתכננים בבי"ס אבישור אירוע קהילתי אנרגטי במיוחד לפתיחת השנה ושיתוף פעולה עם היחידה הסביבתית בהפקת אירועים קהילתיים לכל אורך השנה.

מירי קידר – מנהלת ביה"ס אבישור: "אני רואה חשיבות גדולה מאוד בתוכניות להתייעלות סביבתית שתכליתן להציע שורה של צעדים ופעולות לשימוש מושכל במשאבים וצריכה חסכונית ואחראית. בשנה שעברה הוקמה מועצה ירוקה שעסקה בהעלאת רעיונות לשיפור אורח החיים הסביבתי בביה"ס, הוקמה קבוצה של מצוינות סביבתית שלוותה ע"י צוות היחידה הסביבתית לאורח השנה ולקחה חלק פעיל בהפקת יריד האנרגיה העירוני . ביה"ס הגיש את מועמדותו לבית ספר ירוק ואני מאמינה שהוא יוסמך השנה. אני מברכת על בחירתו של ביה"ס כמוביל התהליך העירוני להתייעלות אנרגטית ומאמינה שנצליח לחסוך עד 40% מצריכת החשמל השנתית בביה"ס ושנצליח להטמיע את תהליך ההתייעלות בקרב תלמידי ביה"ס בערד ומחוצה לה."

אנו מאמינים ללא ספק שבזכות תלמידי בתי הספר נצליח להגיע למספר גדול של בתי אב שימלאו את השאלונים, יקבלו טיפים לחיסכון ויחד יצעידו את ערד כאחת הערים היעילות בתחום האנרגיה.

טלי פלוסקוב , ראשת העיר ערד מסכמת: "התייעלות אנרגטית היא משימה חשובה לכולנו, ועלינו להתנהל נכון מול הטבע כדי להפיק ממנו את המרב תוך כדי חיסכון במשאבים. עיריית ערד בחרה להוביל, בעזרת היחידה לאיכות הסביבה נגב מזרחי, תהליך של התייעלות אנרגטית בכל מוסדותיה, כולל בבתי הספר בעיר, כי אני מאמינה שתהליך כזה מתחיל בחינוך. אני שמחה שהתהליך מתחיל לתפוס תאוצה ואני מאמינה שערד כולה תהווה דוגמא לערים אחרות בנושא, לשיפור איכות הסביבה ולשיפור חיי התושבים".