הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

תחל שנה ולימודיה

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2013-08-29 12:15:02

תחל שנה ולימודיה
"תחל שנה ולימודיה"

מעל 4,700 תלמידים ב-56 מוסדות חינוך החלו השבוע את שנת הלימודים תשע"ד

שנת הלימודים שנפתחה השבוע מלמדת על יציבות במספר התלמידים במוסדות החינוך בעיר: מעל 4,700 תלמידים ב-56 מוסדות חינוך החלו השבוע את שנת הלימודים תשע"ד.

600 ילדים ילמדו השנה ב-23 גני ילדים בחינוך הממלכתי (20) והממלכתי-דתי. כ-1,400 תלמידים יאכלסו 4 בתי ספר יסודיים של החינוך הממלכתי ואחד של הממלכתי –דתי (טללים). בבית הספר התיכון המקיף מתחילים כ-1,200 תלמידים את שנת הלימודים, באולפנת בי עקיבא כ-180 ובאורט צור ילמדו השנה כ-90 תלמידים.

במוסדות החינוך המוכרים ושאינם רשמיים (מוסדות חרדים וביה"ס הדמוקרטי) ילמדו השנה 460 ילדי גנים, כ-700 ילמדו במוסדות חינוך יסודיים וכ-200 תלמידים ישכילו בבתי ספר על יסודיים.

פרסי ההצטיינות הרבים בהם זכתה מערכת החינוך העירונית בשנה שעברה מלמדים על המאמץ העירוני הרב המושקע בתחום. נזכיר רק את הפרסים הארציים בהם זכו מנהל בית הספר, מורים ותלמידים, הספריה העירונית, בית הספר התיכון עצמו, את העלייה המרשימה באחוז הזכאים לתעודת בגרות ומעל לכל, לראשונה, מערכת החינוך כולה הייתה מועמדת (שלב הגמר) לקבלת פרס חינוך ארצי.

*ביטול מבחני המיצ"ב

במהלך הקיץ האחרון השתנו כמה דברים במערכת החינוך. ברמה המקומית עסקו צוותי האחזקה של העירייה ושל בתי הספר בשיפוצים שונים לקראת שנת הלימודים. הם צבעו, ניקו ותיקנו את הדרוש תיקון. בסיוע קרן רש"י, חידש בית ספר אבישור את פניו ובית הספר יעלים-עופרים שופצה קומה שלמה (במבנה עופרים), ונבנתה סדנה לתיאטרון ואמנות.

ברמה הארצית נפל דבר. שר החינוך, שי פירון, מנחיל תפיסה חינוכית חדשה ששמה דגש על דו-שיח משמעותי בין מורים לתלמידים והפחתת הלחץ בהכנה לבחינות. השר פירון ביטל לאחרונה את מבחני המיצ"ב, אלה שבדקו את הישגי התלמידים והשוואתם לבתי הספר אחרים, והוציא מכולם אנחת רווחה גדולה. רחלי אברמזון, מנהלת מחלקת החינוך העירונית: "בסיס מבחני המיצ"ב היה להיות כלי מדידה בידי המערכת ומנתוניו לבנות תכניות לשיפור הישגים וקידום כל תלמיד ותלמיד. אבל הפרשנות שניתנה למבחנים אלה בשטח הייתה שונה. פרסום הציונים יצר לחץ על המנהלים ותחרות לא בריאה ולא נכונה, לטעמי, וטוב שמבחנים אלה בוטלו. יחד עם זאת מערכת החינוך חייבת למצוא דרכי מדידה והערכה חלופיות ומשמעותיות, כי עלינו לעקוב אחר הישגי התלמידים והתקדמותם ולהעריך את עבודת המערכת עצמה".

*תכניות לימוד חדשות

הזינוק באחוז הזכאים לבגרות מיוחס בין היתר לתכנית ייחודית לפיה כל תלמיד בחטיבה העליונה עבר מיפוי צרכים ובניית תכנית לימודים מותאמת אישית עבורו. מספר תכניות המצוינות בבתי הספר הוא גדול: 'אמירים' ביסודי, 'ניצני מדע', 'חינוך לפסגות', 'יזמים צעירים' ו'תעשיידע' הן מעט דוגמאות לתכניות. ברמה העירונית מופעלות תכניות רבות נוספות כגון: מרחבי חינוך וייחודיות בית ספרית, סל שילוב, יעד ההכלה, אופק חדש, עוז לתמורה, תכנית קרב, מיל"ת, מיזם רבדים, ועוד.

את התכניות הללו מפעילים בבתי הספר ובמספר מוקדים עירוניים. מועדוניות חינוך רווחה, בית הנוער "קדימה", בית חם לנער בית חם לנערה, מועדוני נוער, 'נירים בשכונות', ודומיהם. ואת כולם מפעילים גורמים רבים מאוד, שכל אחד מהם תורם את חלקו בטיפול בבני הנוער בעיר: מרכז לגיל הרך, מתי"א, שפ"ח, צוות צומ"ת ופורום נוער טיפולי קב"סיות ומדריך מניעת נשירה, המחלקה לשירותים חברתיים, משטרה, קידום נוער, חונכות ע"י ש"ש וחיילות, פסג"ה, ביה"ס למקצועות התעשייה צור אורט, ועוד.

בנוסף לתכניות הממשיכות משנה שעברה מצטרפות השנה שתי תכניות משמעותיות. האחת, תכנית לאומית לילדים ונוער בסיכון שתיכנס לפעילות ממוקדת במרכז לגיל הרך ובבתי הספר. והשנייה, 'עיר ללא אלימות', בה תתוגבר המוגנות בבתי הספר על ידי מדריכים חונכים. התכניות הן בשיתוף משרד החינוך, מחלקת החינוך, המחלקה לשירותים חברתיים, משטרת ישראל ומשרד הקליטה.

*מינויים חדשים

שתי מנהלות בית ספר ותיקות ומוערכות עזבו השנה את המערכת, ברכה אורנן ואנט רינג שהחליטו לצאת לדרך חדשה. מנגד, קידמה מערכת החינוך בברכה מינויים חדשים: סיגלית שריקי מונתה למנהלת ביה"ס "יעלים עופרים", סימה ברון מונתה לנהל את ביה"ס "לבאות", ויובל כהן הוא מהשנה מנהל ביה"ס הדמוקרטי "קדם". רינת ביטון מונתה באופן רשמי לנהל את חטיבת הביניים, עם הצטרפותה של החטיבה לרפורמת אופק חדש.

*פתיחה חלקה

ביום שלישי השבוע נפתחה שנת הלימודים החדשה בעיר באופן מסודר וללא תקלות. ראש העיר, טלי פלוסקוב, רחלי אברמזון מנהלת מחלקת החינוך ואורנה אלישע, מנהלת גני הילדים ביקרו בבתי הספר בעיר, והשתתפו בטקסים המרגשים שנערכו לרגל פתיחת הלימודים. אל ראש העיר ומנהלות החינוך הצטרפו לסיור חברי וועד ההורים העירוני טל צחי ומירי לגזיאל. רחלי אברמזון ברכה את התלמידים, ההורים והמורים בכל בית ספר, ואיחלה: "תהא שנת תשע"ד שנה של תקווה ומימוש, שיתוף וחברות, ערכיות והקשבה, שנה של דרך חדשה. בהצלחה לכולנו".

ראש העיר טלי פלוסקוב ברכה גם היא כמובן את התלמידים ואת כל העוסקים במלאכה, בכל מוסדות החינוך בעיר. בדבריה בבית הספר התיכון אמרה פלוסקוב לתלמידים: שנת לימודים חדשה עומדת בפתח. שנה של רכישת ידע, של השכלה וחוכמה, שנה של הטמעת ערכי החינוך, כבוד ההדדי, ערכי הציונות והמדינה. שנה שבזכותה תעשו עוד צעד אחד קדימה לקראת חיים עצמאיים והגשמה". למורי ועובדי בית הספר אמרה: "ראיתי את ההיערכות שלכם לקראת פתיחת שנת הלימודים, ואת התרגשותכם העולה ככל שהוא התקרב. ולא פלא הדבר - ההישגים שלכם ושל תלמידיכם בשנים האחרונות מלמדים על הדרך הנכונה בה אתם הולכים. פירות המאמץ שלכם ניכרים היטב באווירה הנעימה של בית הספר, בעשייה המוצלחת ובתוצאות אליהם כולם מגיעים בסופה של שנה".