הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

גל פיטורין נוסף בפלקסטרוניקס

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2013-08-08 11:18:17

גל פיטורין נוסף בפלקסטרוניקס
"גל פיטורין נוסף בפלקסטרוניקס"

מקורות בתעשיית האלקטרוניקה אמרו כי הנהלת חברת פלקסטרוניקס הודיעה בימים האחרונים לכ-40 מעובדיה על הפסקת עבודתם בערד, ובשבועות הקרובים היא צפויה להרחיב את הפיטורין. על פי מקורבים לחברה, עולה החשש כי המפעל נמצא בסכנת סגירה שבסופו יפוטרו רוב העובדים.

בחודש יוני נכתב בעיתוננו כי החברה החלה ליישם תוכנית התייעלות שגיבשה, ובמסגרתה תעביר חלק מפעילות הייצור שהיא מקיימת בערד למתחם במגדל-העמק ובאופקים בניסיון להוזיל עלויות.

כזכור, בקיץ 2010, נחתם הסכם למכירת מפעל הייצור מוטורולה ישראל בערד לקבלנית היצור הגלובלית פלקסטרוניקס, במסגרתו התחייבה פלקסטרוניקס לשמור על מצבת התעסוקה במפעל.

פלקסטרוניקס מעסיקה בערד כ-350 עובדים בייצור של רכיבי חומרה, בעיקר לחברות מוטורולה ואלביט מערכות. רבים מעובדי המפעל בערד הועסקו בעבר בידי מוטורולה, שמכרה את המפעל לפלקסטרוניקס במהלך 2011. גורמים שמקורבים לנושא טענו כי אחת ההתניות באותה עסקה דיברה על שימור מעמדם של העובדים כדי שלא ייפגעו בעקבות החלפת הבעלים.

במפעל בערד מועסקים כיום כ-500 עובדים, מתוכם כ-350 תושבי ערד והשאר תושבי באר שבע והסביבה. חלק גדול מעובדים אלה בעלי ותק של 15 שנה ויותר.

החברה מעסיקה בעולם כ-160 אלף עובדים ונחשבת לקבלנית הייצור האלקטרוני השנייה בגודלה בעולם בתחום הייצור של הרכיבים האלקטרוניים. מקורות בתעשיית האלקטרוניקה התריעו מהימשכות המגמה של התייקרות עלויות הייצור בארץ, אל מול הפיתוי להעתיק קווי פעילות למזרח הרחוק: "חברה שרוצה להיות תחרותית ולחסוך אל מול דולר תקוע שלא עולה - חייבת לעשות מהלכים. במציאות הנוכחית, כל ייצור בישראל הוא סיפור זמני שבסוף ייגמר", הזהיר בכיר בתעשיית האלקטרוניקה.

בכוונת פלקסטרוניקס להשלים את תוכנית ההתייעלות שלה בחצי השנה הקרובה, ובמסגרתה חלק מהעבודות שנעשות כיום בערד ייעשו במתחם שבבעלותה במגדל-העמק, מפעל הייצור שהיא מפעילה במגדל העמק נחשב למפעל הייצור האלקטרוני הגדול בישראל. על-פי הערכות שונות בתעשייה, הוא מייצר 30%-40% מכל הייצור האלקטרוני בישראל. עובדי המפעל לא מיוצגים בידי ההסתדרות ולא מאוגדים בועד.

מפעל הייצור בערד הוקם לפני כ-20 שנה ועסק בייצור מוצרי תקשורת שונים. למפעל התמחות מיוחדת בתחום האלקטרוניקה הממונעת והוא כולל מערכות בקרת ייצור מחמיקות הנדרשות לפי תקניISO עבור תעשיית הרכב.

מדוברות העירייה נמסר:

אנו רואים בחומרה את שליחת מכתבי הפיטורין לעובדי מפעל פלקסטרוניקס. השמועות על הפיטורים הקרבים הגיעו לעירייה בתחילת חודש יוני באופן לא מסודר ובעקבות כתבה שפורסמה באחד מהעיתונים הכלכליים. ראשת העיר, טלי פלוסקוב, פנתה מידית לשר התמ"ת, ח"כ נפתלי בנט, בבקשה להתערבותו הדחופה וכן נעשו פניות נוספות לדרגים המקצועיים.

השבוע פנתה טלי פלוסקוב אל מנכ"ל פלקסטרוניקס ישראל, מר אורי בכור, בבקשה לעצור ולהקפיא את החלטת החברה לצמצם את פעילותה במפעל בערד, שכפועל יוצא שלה הוא גל פיטורים של עשרות עובדים אשר מועסקים במפעל בערד. בין היתר כתבה לו פלוסקוב כי, "ככל הידוע לנו, במסגרת הסכם מכירת מפעל הייצור של מוטורולה לפלקסטרוניקס, ניתנה התחייבות מפורשת לשמור על מצבת התעסוקה במפעל תוך שימור מעמדם של העובדים. אוסיף ואציין שלחלקם הגדול של עובדי המפעל המסורים ותק עבודה של 15 שנה ויותר. אני משוכנעת שממשלת ישראל ערנית מאוד למתרחש בערד ולא תיתן לתעשייה בעיר ליפול ומתחייבת בזאת להירתם, לרתום וללוות בכל הכוח מאמץ אל מול בכירי הממשל בכדי לסייע למפעל לרווחתו ולפיתוחו".

ראוי לציין, שמזה שנים תובעת העירייה מהממשלה כי עליה ליצור חבילת הטבות ייחודית לערד, שתסייע למשיכת יזמים, הבאת משקיעים והפחתת עלויות ייצור, כך שמפעלים בערד כמו פלקסטרוניקס יוכלו להתמודד מול תנאי שוק בלתי הוגנים מבחינתם: כך למשל, ערים כמו קריית גת, קריית מלאכי ואחרות הוכרו על ידי המדינה כבעלות עדיפות לאומית א', בדומה לערד, אך להן היה יתרון יחסי בשל קרבתם הפיזית למרכז הארץ ובסמוך לכביש 6 והרכבת.

בימים אלה התבשרנו על כך שמפת העדיפויות הלאומית משתנה. הצעת החלטה ממשלתית קובעת שערד תיכלל במפת העדיפויות הלאומית, וערים כגון קריית גת וקריית מלאכי שלהן היה כאמור יתרון יחסי הוצאו ממנה. עוד התבשרנו שערד צורפה לתכנית החומש הממשלתית להעברת בסיסי צה"ל דרומה, דבר שיוביל להשקעות גדולות בעיר לקליטת יזמים ואפשרות להטבות ותמריצים למשקיעים ולמפעלים מקומיים.

ברור שלעובדים המפוטרים ולמשפחתם כל התוכניות העתידיות לא מספקות, והבעיה כעת היא כיצד מוצאים חלופות בטווח הקצר. אנו נמשיך במגעים עם משרד התמ״ת ונעשה ככל הניתן לסייע.