הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

המוזיקה חוזרת

מאת: בן שיף writer
אודות הכתב: בן שיף
תאריך: 2013-08-08 10:29:10

המוזיקה חוזרת
"המוזיקה חוזרת"

הקונסרבטוריון העירוני, יושב לו בשכונת לבאות מזה עשרות שנים. בעברו, מקום קהילתי, חלק אינטגראלי מחיי התרבות בערד. התלמידים היו מגיעים לכל אירוע שהיה בעיר ושם הופיעו, אפילו בימי הזיכרון קול תרועת החצוצרות בעת הורדת הדגל לחצי התורן, היה של תלמידי הקונסרבטוריון לחצוצרה. התזמורות המפוארות בעבר ניגנו באירועים, טסו להופיע בחו"ל וגייסו תרומות. מאז, הרבה תווים עברו מתחת לגשר וכיום המקום נראה אחרת, מלא געגועים, אך גם תקווה לתקופה טובה יותר.

 

המקום רחוק מלהיות מושלם. הצבעים דהויים, הקירות טחובים והתקרה מתקלפת. גם הילדים הפסיקו להגיע כמו פעם. בשנה שעברה למשל, למדו בקונסרבטוריון קרוב ל- 100 תלמידים וזה לעומת שנים עברו בהן היו יותר מ-500 תלמידים. "כמעט כל ילד עבר פה בזמנו", משתף אותנו און כהן מי שלאחרונה מונה כמנהל המקצועי החדש של הקונסרבטוריון, "הייתה מודעות כזו שאנשים באים ללמוד מוזיקה. זה תורם לנפש, נותן לילדים משהו לעשות, 'לדבר' שפה נוספת". למרות כל הקשיים, ידוע לכל כי יש למרכז המוסיקה הזה צוות מעולה של מורים והנהלה, מוכשרים אחד אחד, מוזיקאים בחסד, מנומסים ומורים לחיים. כולם שם רק מחכים לתלמידים וכעת עם ההתחלה החדשה נפתחה גם תקווה חדשה להתחדשות.

 

בימים אלה עובר הקונסרבטוריון התחדשות. מלבד מינוי מנהל חדש וצעיר ושיפוץ פנימי למקום, מקימים גם מחלקה חדשה של מוזיקה עכשווית עם הרכבים חשמליים ולהקות: "זה משהו שלא היה פה אף פעם", מספר און, "החלטנו לפתוח אותה מתוך הבנה שחייבים לתת מקום, להתקדם ולהתפתח גם בתחום הזה". מלבד המחלקה החדשה, יתקיימו הרכבים של כלי נשיפה וכלי קשת כפי שתמיד היו בקונסרבטוריון. זה לא אומר שנזנחה המוזיקה הקלאסית, כפי שאון מספר: "המוזיקה הקלאסית היא עמוד האש של הקונסרבטוריון וגם אותה יהיה ניתן להמשיך ללמוד ולצרוך כאן אצלנו ברמה הגבוהה ביותר. בסופו של דבר, יוכלו ללמוד פה את כל הסגנונות: לימודי טרום-כלי, קלאסי, ג'אז, רוק, מוזיקה אתנית, , שירה, זהו תהליך ארוך אבל זה יקרה".

און כהן (28) הגיע לקונסרבטוריון לראשונה בגיל 5 לחוג אורגנית, את המורה ההיא הוא זוכר עד היום- אוולין ברק. בגיל 6 היא אמרה לו שהוא מתאים כבר ללימודי פסנתר, "מאז התאהבתי במקום ובמוזיקה. התחברתי למוזיקה בזכותה ובזכות אריה סברדליק מורי הראשון לגיטרה וכמובן, אחי הגדול שניגן בגיטרה ואני רציתי להידמות לו. לקחתי גיטרה ליד ואיתה נשארתי עד היום". בתיכון עשה 5 יחידות בגרות במוזיקה בגיטרה. אחרי שהשתחרר מהצבא, התבקש על ידי מורו ורבו מקונסרבטוריון להבים, אריה סברדליק, ללמד במקום במקביל ללימודיו הגבוהים, שם העביר שיעורים עד היום. און גם היה אחראי על פרויקט מוזיקלי בגני הילדים פה בעיר בשיתוף מחלקת החינוך, הוא היה מסתובב בין הגנים עם תוכנית מוזיקלית, "זה חידד אצלי עוד יותר את כל עניין החינוך המוזיקלי וחשיבותו כבר מהגיל הרך". את און אתם בוודאי מכירים, אם הייתם בטקס עירוני כלשהו בטח ראיתם אותו על הבמה עם הגיטרה. כחלק מהנוף המוזיקלי העירוני, הוא היה הבחירה הנכונה ביותר לנהל מיקצועית את הקונסרבטוריון, מינוי שמטרתו להחזיר למקום את הכבוד הראוי לו. כבר מסיבוב איתו במבנה ניתן לראות את הברק בעיניו שהוא מזהה את הפוטנציאל במקום, הוא רואה בדמיונו כיצד יכול להיראות המקום עם הרבה עבודה קשה ונכונות, כפי שרק דם צעיר יכול להביא איתו לעבודה דורשנית כזו. הבחירה שלו לתפקיד היא לא מקרית, היא באה כחלק מרצונה של ראשת העיר, טלי פלוסקוב ומנהל המתנ"ס, דודי שושטרי, לקדם את המוזיקה בעיר, "הנכונות להשקיע במקום ולהחזיר לעיר את היצירה ואומנות המוסיקה מתבטאת בתמיכתם הרבה בנושא", מספר און, "בקצב הזה, בתקופה הקרובה, יהיה לנו כאן מרכז קהילתי אשר יהיה מוכר לכל תושבי העיר ויהווה מוקד תרבותי מוזיקלי חשוב שיכלול בתוכו מלבד שיעורים, גם מופעים, רסיטלים וכיתות אומן של אמנים מוכשרים, תושבי העיר ואמנים חשובים מכל הארץ".

קונסרבטוריון ערד הינו מוסד מקצועי לחינוך מוזיקלי. מטרתו, לחשוף את התלמידים אל עולם הצלילים ולפתוח בפניהם מגוון אפשרויות להתקדמות בהתאם לכישוריהם. מוסיקה כידוע, טובה לכל. היא מפתחת קשב, ריכוז ושיתוף פעולההיא יוצרת סביבה פתוחה, יצירתית והרמוניתלרבים מאיתנו היא משמשת כשפה שנייההמוסיקה טובה לכל כך הרבה תחומים עד שניתן לומר: "המוסיקה טובה לכל". בקונסרבטוריון מחנכים ומכשירים את הדור הבא של המוסיקאיםאבל זה לא הכל… הקונסרבטוריון פועל ויפעל לטיפוח “צרכני מוסיקה” מכל שכבות האוכלוסייה. באמצעות מגוון רחב של פעילויות בקרב ילדים, בני נוער ובוגרים לעולם המופלא והרב-גוני של המוסיקה. "יש לנו מחויבות כפולה לדור הבאלהכשיר ולטפח דור חדש של מוסיקאים טוביםאך גם לקרב ולפתות, להזמין ולטפח קהל חדש למוסיקה טובהבמילים אחרות: להעניק מוסיקה טובה לכל".


 

 

הקונסרבטוריון נמצא בשיתוף פעולה עם בית ספר לבאות הממתג עצמו כ"בית ספר מנגן ושר". חלק ממורי הקונסרבטוריון מגיעים אל כיתות בית הספר ומלמדים שם סקסופון, גיטרה, חליל צד, כלי הקשה, קלרינט ועוד. זהו פרויקט מדהים שחושף את התלמידים אל כלי הנגינה השונים. בכיתה התלמיד נחשף לכלי הנגינה, מרגיש אותו ומבין את הבסיס הנדרש כדי ללמוד לנגן באותו כלי. על מנת שהילד באמת יחווה מוזיקה ויבין את הכלי אותו הוא לומד לעומק, הוא צריך להגיע ללימודים גם מחוץ לכיתות לבאות ולהגיע אל הקונסרבטוריון עצמו, שם יקבל שיעור אחד על אחד עם מורה מנוסה. "בעצם בלבאות הם נחשפים ובקונסרבטוריון הם מגלים את היכולות האמיתיות שלהם", ממשיך און, "המודעות צריכים להיות של ההורים שכחלק מלימודי המוזיקה של ילדיהם, יש לתת מקום חשוב גם ללימודי מוזיקה מעבר לשעות בית הספר".

און וצוות הקונסרבטוריון כולו, רק בתחילתו של התהליך, החלום רוקם עור וגידים וצעד אחר צעד נבנה המתחם מיוחד רק למעננו, התושבים. "מעל הכל", מספר און על חלומו, "הקונסרבטוריון ישדר קהילתיות וחיבור של תושבי העיר למוזיקה ותרבות. מכאן יוצאת ההזמנה האישית לכל אחד ואחת מכם, בואו וקחו חלק בהתחדשות המקום! ביחד נחזיר את המוזיקה בעיר ערד למקום לו היא ראוייה". כל מי שמעוניין לתרום מזמנו, מרצו או כיסו לעניין מוזמן ליצור קשר דרך דף הפייסבוק החדש: "קונסרבטוריון ערד", חפשו אותם ותעשו לייק כי בהמשך צפויות עוד המון הפתעות שוות.