הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הספרייה העירונית חוגגת יובל של מצוינות

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
אודות הכתב: מערכת עיתון הצבי
תאריך: 2013-07-11 13:34:10

הספרייה העירונית חוגגת יובל של מצוינות
"הספרייה העירונית חוגגת יובל של מצוינות"

לפני חודשיים זכתה הספרייה העירונית ערד בפרס הצטיינות ארצי על פועלה המתמשך בעידוד קריאה ותרבות והנגשת מידע לציבור האמצעים טכנולוגיים וכן על פעולות שיווק ופרסום הספרייה. לציון הזכייה בפרס החליט צוות הספרייה לארגן אירוע מיוחד עם צוות הספרייה לדורותיה ולהוקיר תודה לכל המנהלות והעובדים בהווה ובעבר.

 

כדי לזכור את העבר רצינו להכין תערוכה מיוחדת שבה יוצגו צילומים ופריטים מחמישים שנות הספרייה. במשך ימים רבים עמלה הספרנית אביבה נבון על איסוף תמונות ומסמכים מהעבר הרחוק והקרוב ועיצבה תערוכה מדהימה שמספרת בתמונות ומלל את סיפורה של הספרייה ובעצם גם את סיפורה של העיר הערד שכן אחד המוסדות הציבוריים הראשונים בעיר הייתה הספרייה.

מספרת רבקה פז המנהלת הראשונה של הספרייה "פנו אלי בתחילת שנת 1963 בבקשה שאפתח ספרייה. לא ידעתי מה זה אומר אבל הבטיחו לי מקום וספרים והחלטתי לקחת את זה על עצמי. קיבלתי חלק קטן מצריף בגודל של שניים על שלושה מטרים ואמרו לי פה נשים מדפים ופה נקים את הספרייה. הצריף שקיבלנו היה מיועד בתכנון להיות דוכן פלאפל... אני זוכרת את ההתרגשות כשקיבלתי את החבילה הראשונה עם הספרים, זו הייתה תרומה של מועצת הפועלים וכל הספרים עסקו במפלגת העבודה  ובהסתדרות. ידעתי שאלו לא הספרים שימשכו את הקהל ונלחמתי על השגת תקציב לרכישת ספרי קריאה לילדים ומבוגרים"

 

רבקה פז ביחד עם מנהלות ועובדים נוספים הגיעו לספרייה בשעה 18:00 וזכו לקבלת פנים חמה, מתנה צנועה וארוחה מפנקת, ההתרגשות היתה עצומה ופגישת המחזור זרמה לה בנחת תוך כדי דפדוף בחומר ארכיוני ובהעלאת סיפורים וזיכרונות. 

מספרת שרה ניפרסקי המנהלת השנייה של הספרייה. "אני החלפתי את רבקה בשנת 1968. הספרייה כבר גדלה ועבר לצריף גדול ואיתי בצוות עבדה רחל שקדי שהיתה אחראית על פעילויות עם בתי הספר. בתחילת שנות השבעים גם הצריף כבר היה קטן לנוכח כמות הספרים הגדולה והביקורים הרבים בספרייה והספרייה עברה למשכנה החדש היכן שממוקמת היום מחלקת הגביה. המבנה היה מיועד בתחילה לתחנת מגן דוד אדום."

 

בשעה 20:00 החל האירוע המרכזי של הערב שהיה פתוח לקהל ורבים מוותיקי ערד הגיעו להיפגש ולתת כבוד לצוות הספרייה. "אני לא מאמין" אמר אחד הקוראים "הנה רחל שקדי... איך פחדתי ממנה..."

על שולחן מרכזי הוצגו תעודות הוקרה ועוגת ענק עם לוגו של הספרייה שהכינה פלורינה.

 

לאחר דברי ברכה קצרים של עופר סלע מנהל הספרייה הוזמנו לבמה מנהלות הספרייה בעבר לספר על תקופתם.

מספרת רחל שקדי המנהלת השלישית של הספרייה "אני לא מבינה למה פחדו ממני אני כזו קטנה וכל הילדים היו גבוהים ממני בראש... 

בתחילת שנות השמונים החליטו להעביר את הספרייה למבנה הנוכחי שלה בתוך בניין המתנ"ס זה לא היה פשוט. עבדנו הרבה מאוד על התכנון של הספרייה והיו מלחמות עם בייגה שוחט על כל דבר. הוא לדוגמא לא רצה לעשות מעלית לספרייה שבקומה השנייה. היום זה חוק אבל אז זה לא היה. היה לנו קורא קבוע, נער על כסא גלגלים, שאלתי את בייגה איך הוא יגיע  ובייגה אמר שירימו אותו... הסברתי לו שזה לא הגיוני ואכן בסוף קיבלנו מעלית. דוגמא נוספת השירותים של הצוות, בייגה רצה שאנחנו נרד לשירותים למטה בכל פעם, אמרתי לו אין בעיה אבל בכל פעם שהספרנית יוצאת לשירותים היא מוציאה את כל הקהל כי אי אפשר להשאיר אותם לבד בספרייה. בסוף הוא הסכים ועשו לנו שירותים..."

 

צוות הספרייה דאז שכלל נשים בלבד ארזו את הספרים והעבירו בכוחות עצמן אלפי ספרים מהבנה הישן למבנה החדש. המבנה החדש והגדול הפך את הספרייה למוקד מרכזי בעיר והצוות גדל בהתאם לצרכים. הספרייה העירונית ערד הקפידה במשך רוב שנות קיומה לא לגבות דמי שימוש עבור השאלות ספרים. 

עם ריבוי הספרים החל הצוות לבנות את קטלוג הספרייה על מנת להקל את החיפוש ומציאת הספרים. המחשבים הגיעו בשלב הרבה יותר מאוחר...

 

מספרת אביבה פינטו המנהלת הרביעית של הספרייה. בתחילת שנות התשעים החליטו במחלקה הספריות שיש להיכנס לעולם הממוחשב ולמחשב את קטלוג הספרייה. בספריות רבות המהלך לא עבר בשלום כי מרבית הצוות היה מבוגר שפחד מהמחשב. אצלנו חנה רז היתה אחראית על פרויקט המחשוב ולא אחת ניתן היה לשמוע אותי צועקת חנה!!!! הצילו המחשב עושה שטויות..."

 

מספרת חנה רז המנהלת החמישית של הספרייה.

"כל תהליך המחשוב היה מאוד מייגע. בחרנו תוכנה שחשבנו שתתאים לנו וכמה חודשים אחרי שסיימנו את מחשוב הקטלוג בית התוכנה פשט את הרגל והיינו צריכים להתחיל הכל מהתחלה עם בית תוכנה אחר.

בסך הכל הבנות התרגלו לאט לאט למחשב והיום לא ניתן לדמיין בכלל ספרייה לא ממוחשבת"

 

חנה סיפרה גם על פרויקט "צעד איתי" בו נפגשו תלמידים מערד עם תלמידים מהיישוב כסייפה והפוזה הבדואית וקראו ביחד ספר דו לשוני.

 

החלק השני של הערב היווה הפתעה גם לצוות הספרייה, לאחר דברי המנהלות לקחה מרינה גלייזר פיקוד על חלקו השני של הערב והפתיע פעם אחר פעם את הקהל ואת הצוות.

דוד אלברט קורא נאמן וותיק של הספרייה בירך בשם הקוראים, סיפר על חוויות הקריאה של ילדותו ואמר " העובדה שכל פעילויות הספרייה זוכות לקהל, הן ביטוי להערכתנו ליוזמים ולמארגנים, כלומר אנחנו סומכים עליכם. אנחנו יודעים שאתם עושים ככל שביכולתכם שנהנה נלמד ונתפתח כקהילה מגובשת"

ויויאן גריס ספרנית בפנסיה שמדריכה סדנאות לכתיבה יוצרת סיפרה בהתרגשות איך לאט לאט הורדו מקירות הספרייה השלטים " נא לשמור על השקט" ואיך כיום הספרייה תוססת ושמחה.

 

ממה (אלימלך מור) הקרין סרט מדהים על פעילויות הספרייה בו ניתן לראות את השפע הגדול ומגוון האירועים. הסרט זמין בכתובת ...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2v14yOUNg84#at=66

מרינה גלייזר ומיכל יהודה הפליאו בחיבור והקראת מקאמה על הספרייה העירונית:
"ואז פתאום שומעים הבאים קולות מוכרים של מספרי הסיפורים, של סופרים דגולים, של אומנים אהובים וביניהם שמחות ומלאי הכרת תודה והתפעמות
והם אומרים
זאת הספרייה שלנו, זאת הספרייה!"

 

לאחר ברכת ראשת העיר גב' טלי פלוסקוב ומנהלת מחלקת החינוך הגב' רחלי אברמזון הגיע הרגע המפתיע של הערב... קליפ הוקרה לספרייה בביצוע שלישיית טמר- טלי מרינה ורחלי.. את מילות השיר כתבה רחלי אברמזון הדרכה מוזיקלית: דויד ולדמן וצילום: ממה מור . הביצוע המרגש זכה לתגובות אוהבות הן מהקהל שנכח באירוע והן מגולשי האינטרנט.

כך כתבה אחת ממנהלות הספרייה ביישוב אחר בעקבות הצפייה בקליף"הפירגון של ראשת המועצה ושתי נושאות התפקידים ששרות איתה שיר הלל לספרייה, בהחלט מעורר התפעלות. הלוואי וכל ספרייה הייתה זוכה לכזה יחס וכזו הערכה."

 

הקליף לצפייה בכתובת...
https://www.youtube.com/watch?v=v8h8T2EE5qM

 

 

צוות הספרייה מודה ומוקיר את כל מי שטרח להצלחת האירוע