הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הרובע מתעורר

מאת: אורן עמית writer
אודות הכתב: אורן עמית
תאריך: 2013-03-21 10:25:46

הרובע מתעורר
"הרובע מתעורר"

 

 

כמה דברים חדשים שקורים ברובע האמנים ערד. אמנות המדבר מתעוררת!

אורן עמית

*הקפה של נורה

נורה קובה מציירת ומפסלת בגלריית "רוחות המדבר" מזה כ-4 שנים. יש לה כ-20 תלמידים בגילאים שונים אותם היא מלמדת ציור בשמן. במקביל, היא עוסקת בחידוש רהיטים ישנים, בדרך כלל דרך ציור עליהם בסגנון רנסנס. ואז בא לה הרעיון. "חשבתי שיכול להיות נחמד שאנשים יבואו לשתות קפה באווירה הזאת", מספרת נורה. "אנשים מחפשים את זה. הקפה גלריה יהיה פתוח רק בסופי שבוע, ואנשים יוכלו לבוא, לשמוע מוזיקה טובה, לשתות קפה ולהרגיש את הרובע כמו שצריך". הקפה ייפתח בשבועות הקרובים, בתקווה שתושבי ערד ואורחיה יתחילו להרגיש את הרובע כמקום הבילוי הארטיסטי והמיוחד ביותר בנגב המזרחי.

*תערוכת המיניאטורות של ליזה שבתאי ב"שמים וארץ"

האמנית נעמי מוטאי מגלריית "שמים וארץ" יוצרת אמנות זעירה ומוקפדת. בין תחומי העיסוק שלה, היא סורגת תכשיטים מחוטי משי דקיקים, בוחרת אחד אחד זרעים מסוגים שונים המסודרים בצנצנות גרבר ומטביעה אותם בלוחות עץ, ועוד. כל היצירות קשורות בדרך זו או אחרת לטבע. החיבור עם הספרנית-אמנית ליזה שבתאי מבאר שבע היה טבעי, תרתי משמע. שבתאי משמשת כספרנית בכירה בספריית ארן באוניברסיטת בן גוריון, ויוצרת פסלונים זעירים מכל הבא ליד: קליפות פיסטוק, קשיו, עלים, איצטרובלים וגרעינים שונים הופכים לכלבלבים, תוכים וציפורים. אחרי שמשך שנים ארוכות היא מציגה בכל ויטרינה אפשרית בספריה, הגיעה שבתאי לגלריית "שמים וארץ" ופתחה את התערוכה הקטנה ביותר בערד, המונה עשרות פסלונים. אורחי הגלריה לרוב פורצים בצחוק כשהם רואים את הויטרינה הקטנה, והקהל של ערד מוזמן בחום להצטרף. בגלריה מתארחת גם האמנים אביגיל כהן מערד, שמציגה קונכיות גדולות, קומקומים ובקבוקים מקרמיקה.

*הבמה החדשה באמפי הרובע - והשירותים

לפני מספר שנים החליטו בחברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) לבצע שיפוץ מקיף ברובע האמנים, על מנת להפוך אותו מאזור תעשייתי למתחם תיירותי. כ-6 מליון ₪ הושקעו בשיפוץ, שמגיע בחודשים האחרונים אל סופו. בין השדרוגים האחרונים ברובע: הוצבו שירותים ציבוריים שמתוכננים להיות פתוחים באירועים העירוניים, נבנתה במה מעוגלת באמפי הקטן של הרובע, ייסלל שביל חירום מזרחי, וכן תותקן תאורת חירום. כל אלה יקלו רבות על רישוי אירועים במתחם.

*היעלים יוצאות לרחוב

בסוכות התקיים ברובע פרויקט "שביל היעלים", במסגרתו הגיעו לרובע שבעה פסלי יעל שהיו מפוזרים בכיכרות ברחבי העיר וסבלו מוונדליזם. האמנים עיצבו את היעלים לפי טעמם, והקהל הסתובב בין הגלריות שהציגו לראווה את עבודתם. בחודשים האחרונים התקדמו האמנים בעיצוב היעלים וחלקם יצאו לרחוב. כך, יצאה יעל המנדלות של נורה קובה אל מחוץ לגלריית "רוחות המדבר", יצאה היעל הטרויאנית שעיצב רמי זמיר אל פתח הסטודיו שלו, והיעל הטבעית של מוזיאון הזכוכית מסמלת לבאים מתי פתוח. בקרוב ייצאו לרחובות הרובע היעלים האחרות, ובינתיים הקהל מוזמן לבקר בגלריות ולראות את היעלים מקבלות צורה.

*נוסדה טיילת האמנים

כל הרובע נקרא רחוב סדן, מה שיוצר לא פעם בלבול בקרב המבקרים. לכן, על מנת לעשות סדר, הוחלט ברובע לקרוא לרחוב הגדול "דרך המוזיאונים" ולרחוב הגלריות הקטנות של הרובע "טיילת האמנים". האמנים הקימו בעצמם שלט מרשים ומעוצב, המבטא את הייחוד של כל אמן. השלט הוצב במקום ביום שישי האחרון. "הטיילת תהיה מקור משיכה למבקרים וחשיפה לאמנות מגוונת", אומר רמי זמיר מגלריית "סטודאיקה". "מי שמבקר כאן יוכל לראות יודאיקה לצד ציור, חרוזי זכוכית לצד תכשיטים סרוגים. מה יכול להיות יותר מעניין ממגוון גדול של יצירות אמנות?"

*מרכז חדש לתרבות היין ביקב מדבר

יקב מדבר פועל ברובע מספר שנים. היינן יעקב אוריה מתמחה ביינות לבנים מעולים המוגשים במסעדות היוקרה הטובות בישראל, ביניהן המסעדות של יונתן רושפלד וחיים כהן. ועדיין, למבקרים ברובע לא הייתה אפשרות לטעום או לקנות יין. "החלטנו להרחיב את היקב ולפתוח אותו לקהל לקוחותינו, לבקשתם, כמרכז חדש לתרבות היין", אומרת מנכ"לית היקב דנה וולף. "המקום הזה יהיה פתוח גם לקהל נוסף שנפעל להביאו, לטעימה ולרכישה במחיר מועדף. סביבנו ברובע האמנים מתפתחת קהילה תוססת, נקודת משיכה לתושבי העיר הסביבה, וכל מי שדרכו לים המלח או ממנו. יקב מדבר יהיה עוגן תיירותי נוסף לרובע האמנים בערד".

 

*הצנצנת והמדברייה – הרובע מוסד תרבות

בחורף האחרון היה שמח ברובע האמנים: האמנים גדעון פרידמן ממוזיאון הזכוכית ואלון אהרוני מגלריית "מראה במדבר" הקימו חללים חדשים ויפהפיים במתחמים שלהם, שהפכו את הרובע למרכז תרבותי משמעותי בעיר. בין השאר, התקיימו במדברייה חזרה פתוחה של להקת התיאטרון "ציפורלה", הופעה אקוסטית של אנסמבל פאראן, סדנאות צ'י קונג ויוגה צחוק ועוד. המדברייה תשמש בקרוב כמרכז ייחודי מסוגו בארץ לסדנאות קולנריות בדגש אתני, לתיירים מהארץ ומהעולם.

בצנצנת, שבקרוב – כך מבטיח פרידמן – תתמלא בגופי תאורה העשויים מצנצנות ישנות, הועברו הרצאות, הצגות ומופעי מוזיקה, ואפילו האודישנים לתכנית "אקס פקטור". "רובע האמנים צריך להיות המרכז התרבותי של העיר", אומר אורן עמית, מנהל הרובע. "לתושבי ערד יש מתנה ענקית שאין לאף אחד אחר בארץ: את הפריבילגיה לבלות במקומות ייחודיים ומקסימים עם טאץ' אחר. בעוד תושבי המרכז צריכים לבלות בסניפים של רשתות, כאן אפשר להרגיש את הייחודיות בכל פינה".