הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

לגיורא פרבר ממה אתה חושש/פוחד???

מאת: אסתי אתגר writer
תאריך: 2013-02-28 14:41:11

לגיורא פרבר ממה אתה חושש/פוחד???
"לגיורא פרבר ממה אתה חושש/פוחד???"

 

גיורא, אינני מבינה את פנייתך הישירה לטלי פלוסקוב ראשת העיר בנושא החרדים. טלי איננה מזמינה לעיר ערד חרדים, בדיוק כשם שלא הזמינו אותך ואותי לעיר ערד.. אנחנו הגענו לעיר ערד על דעת עצמנו, וזכותו של כל אזרח להגיע לכל מקום אליו יחפוץ בישראל. אבל, לצערך הרב היית מצפה ורוצה שהעיר ערד תהיה עיר חילונית. מה לעשות גיורא זה לא הולך לך ולא מצליח לך ולערד מגיעים ויגיעו עוד ועוד חרדים משום שהעיר הזו זולה יותר מערים במרכז.אינני מבינה מה בדיוק מציק לך בעיר ערד. האם מציקים לך החרדים שלומדים תורה? או שאוכלוסיה ספציפית זו בדרך כלל מציקה לך, כי היא איננה מעורבת בפשעים, איננה מעורבת בגילופין, איננה מעורבת בשוטטות ברחובות -(כאשר ריח אלכוהול נודף מפיהם), איננה מעורבת במעשי אלימות ותיגרות. האוכלוסיה החרדית שואפת ליישם את העולם היהודי כהווייתו - על פי אותו "רצפט" הכתוב (בספר הספרים). שם בתורה ישנן המלצות ברורות כיצד להיות אדם טוב יותר (כדי שיהיה סגולה, שלם ומושלם).  ככתוב: "והייתם לי סגולה מכל העמים אשר על פני האדמה"... התורה היא הדבר החכם ביותר עלי אדמות ומתוכה הצליחו יהודים לאורך ההיסטוריה האנושית כולה להיות אחרים, שונים, מאוד מוצלחים, מאוד חכמים ומאוד שנונים ומאירים לעולם כולו את הידע והאור היהודי. כל זאת בא להם מתוך עולם התורה העשיר למכביר. אך מה לעשות לעיתים ישנן מעידות ולא תמיד כולם מצליחים ליישם את אותם דברים חשובים וחכמים. - אין ספק - להיות יהודי זה הפרוייקט הקשה ביותר בעולם. ולא כל אחד יכול. הדרישות גבוהות וצריך הרבה חכמה כדי להתקבל "לאודישן הזה". "לבית הספר היהודי". זה לא קל ולא פשוט רק יחידי סגולה מצליחים.

העולם החילוני בדרך כלל איננו מצטיין באהבתו את האוכלוסיה החרדית, נהפוך הוא החילוניים בדרך כלל מגלים שנאה עזה לאותה אוכלוסיה ושנאה זו מזכירה ימים אפלים בהיסטוריה היהודית. ימים בהם העלילו והאשימו את היהודים בכל דבר רע שקרה לגויים. שתמיד היו הם היהודים השעיר לעזאזל.

התקשורת בישראל מרבה להעצים את ההתנהגות השלילית של הסקטור החרדי. ולכן כאשר יושבים חילוניים בשיחות סלון מעבירים החילוניים ביקורות על החרדים ומתארים אותם כפרימיטיביים אשר החושך הוא מנת חלקם. התקשורת מזינה את הדברים הללו. ומתוך כך נובעת שנאתם העמוקה של החילוניים כלפי החרדים.

במצבים אחרים, אילו היו פוגעים בסקטורים אחרים, התמונה הייתה מצטיירת כגזענות לשמה ואפשר היה לערב משטרה או בית משפט בעבירות חמורות שהן עבירות גזענות. אבל, את החרדים מותר להעליב ומותר להקניט, שום דבר רע לא קורה.

וננסה לשאול את עצמינו מניין האומץ הרב להקניט, להעליב, לגלות ייחס עוין כלפי אוכלוסיה כזו שלמעשה היא וותרנית יותר מאוכלוסיות אחרות. וותרנות זו נובעת מתוך בחירה, כי כתוב במקרא: "הצנע לכת עם השם אלוקיך".... הצניעות היא מילת המפתח. חוסר רצון להתבלט ולהיות פרובוקטיבי. האם מדינת ישראל קמה כמדינה חילונית??? והרי כאשר בן גוריון הכריז על הקמת המדינה הוא אמר זאת במילים הללו: .."אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל"... ואני חוזרת שוב על אמרותיו : ..."אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל"... הדגש היה על מדינה יהודית ולכן יהודים רשאים לקיים את יהדותם דווקא בארץ ישראל היכן שאין אנטישמיות. במקום בו ירגישו בטוחים ליישם את התורה - שלא כפי שהיה בתקופת האינקוויזיציה, בגרמניה הנאצית ובעוד הרבה מאוד ארצות בעולם ששם יהודים ספגו שנאה והלקאה נפשית ופיזית.

גיורא האם אתה מסוגל לראות גם את הצד המיוחד של היהדות החרדית? והאם ידוע לך כי הערך של המילה "חילוני" על פי אבן שושן = פירושה זר. אם כן מדוע האנשים הללו כל כך זרים לזרם היהודי כפי שנכתב במקרא????