הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

החלטה אמיצה של ראש עיריית באר-שבע לשינוי יעוד קרקע ממסחר למגורים

מאת: יורם סהר writer
תאריך: 2013-02-28 14:40:04

החלטה אמיצה של ראש עיריית באר-שבע לשינוי יעוד קרקע ממסחר למגורים
"החלטה אמיצה של ראש עיריית באר-שבע לשינוי יעוד קרקע ממסחר למגורים"

 

ראש עיריית באר-שבע, רוביק דנילוביץ, הגיע להחלטה אמיצה אשר בהחלט יתכן שיהיה בה גם משום פגיעה בהכנסות העירייה מארנונה ומסים עקיפים נוספים. באר-שבע , המשופעת במרכזים מסחריים, קניונים, מרכזי "ביג" למיניהם, אמורה בחודשים הקרובים להכיל עוד שפע אדיר של מסחר, כאשר ייפתח הקניון החדש הנמצא על המגרש בו שכן בעבר מלון נאות מדבר. בשנים האחרונות נפתחו בבאר-שבע מרכזי מסחר נוספים ובכללם "one plaza" (מול הביג ו – B7), המרכז של רמי לוי בכניסה לנאות נוי, מתחם אושר עד בעמק שרה, בצד שוק חדש הנמצא בתהליכי בניה ועוד אי אילו מרכזים המתוכננים להיבנות בצד קומפלקס בתי קולנוע שיכיל כ- 20 אולמות ועוד מסעדות, בתי קפה ועוד. גם בבאר-שבע, בה ישנה תנופת בניה מואצת של אלפי דירות, הגיע ראש העיר למסקנה כי פיתוח מסחר בעיר ללא פיקוח ורגולציה, עלול בסופו של דבר להביא לקריסה של חלק מהמסחר בעיר, וזאת למרות מדיניות הכלכלה החופשית ותוכניות בנין עיר (ת.ב.ע) המאפשרות הקמת מרכזים מסחריים נוספים.

ראש העיר באר-שבע בוחן את יכולת התושבים (כ-200,000 בקירוב) והעוברים בעיר (עוד כמה עשרות אלפי איש ביום) להוות כח קניה חזק שיאפשר למרכזים יכולת לא רק לשרוד, אלא להתחזק.

האחים אריה ואילן כהן, בעלי חברת "כ.א.א." זכו במגרש בשטח של כ- 80 דונם (כמעט פי חמישה משטח קניון ערד כולל החניה) בכניסה המזרחית לעיר באר-שבע (בסמוך לבית הלוחם החדש) לשם הקמת מרכז מסחרי ענק, דוגמת הביג ודומיו, בשם "סיטי פארק".  הבאים מערד דרך עומר יכולים להבחין בתנופת הפיתוח הנעשית באזור זה.

ראה ראש העיר באר-שבע כי נבנים עוד ועוד מרכזים מסחריים ואילו מלאי הדירות היוצא לשוק נחטף, ופנה ביוזמתו לחברת "כ.א.א." בהצעה – בקשה לשנות את יעוד השטח ובמקום עוד מרכז מסחרי לייעד אותו לבניית שכונת מגורים בת 1,200 יחידות דיור, נוכח ריבוי שטחי המסחר ובשל מחסור צפוי ביחידות דיור בבאר-שבע בשנים הקרובות.

ראוי לציין כי הקניון החדש בבאר-שבע מציע לחברות שונות תנאים ומחירי שכירות אטרקטיביים ולו על מנת למלא את כל שטחי המסחר בו. גם מרכז צים סנטר בערד, הצליח להביא לעיר רשתות ארציות אחדות רק לאחר שנתן להן תנאים שקשה היה לסרב להם. אך עדיין נותרו במתחם החדש בערד שטחי מסחר שטרם שווקו, בעיקר בשל החשש מפני עודף מסחר בעיר לעומת כוח הקניה הקיים בה. בסוף השבוע האחרון פורסם כי סוחרים רבים בקניון "פרץ סנטר" בדימונה, הנמצא עם אם הדרך לאילת, מתלוננים על כך שבקניון ישנם מעט מבקרים וכי אין כוח קניה המאפשר להם לשרוד.

המסקנה המתבקשת היא שגם כאשר בוחרים בכלכלה חופשית, מן הראוי והמתבקש לשקול לא רק את רצונו של היזם המצפה, ולעתים מפנטז, על הקסמת רווחים, אלא לשקול שיקולים נוספים והכרחיים של כוח הקניה הצפוי באזור ויכולתם של סוחרים להתקיים בצד יכולתם להציע מקומות עבודה לתקופה ארוכה. (להזכירכם. רשת GOLF & COסגרה את עיסקה בערד לאחר כשנתיים בגלל אי הצדקה כלכלית להפעיל חנות כזו בערד). בדיוק בשל החשש הצפוי בערד, ואף בבאר-שבע והקיים כבר היום, כך מסתבר, בעיר דימונה, נחלץ ראש העיר באר-שבע בצעד אמיץ ויזם הצעה לשינוי יעוד של הקרקע , בקראו נכון את מפת פיתוח המסחר ויכולת הישרדותו.