הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

הפנינג פורים בסימן "אני מלך" בבית הספר "שובו נעורים"

מאת: המורה בלה writer
תאריך: 2013-02-14 13:09:59

הפנינג פורים בסימן "אני מלך" בבית הספר "שובו נעורים"
"הפנינג פורים בסימן "אני מלך" בבית הספר "שובו נעורים""

ילדים אוהבים לשלוט, הם מטפחים שאיפות להיות מלכים, ב"שובו נעורים" עוזרים להם להגשים את חלומם. תחת הכותרת "אני מלך" מקנה הצוות לילדים כלים לניהול עצמי ולניווט היחסים עם החברה. כהכנה התבקשו התלמידים לערוך ריאיון עם מנהיג מהמשפחה או מהסביבה הקרובה (מנהל מפעל, נושא משרה ציבורית, מפקד וכו'), התקבלו תוצרים מקוריים ומרתקים. בהמשך החלה סדרה של פעילויות כהקדמה להפנינג פורים. במסגרת התכנית הסבירו לילדים שכל אחד יכול להיות מלך, אם ילמד לשלוט ולהתגבר על דחפיו. מדי יום נחשפים הילדים לתכונה הדרושה למנהיג ומיישמים אותה בדרך חווייתית. ביום שבו עסקו בשליטה עצמית, קיבלו הילדים עוגה אישית שבתוכה הוחבאו משימות, הם נדרשו לבצע את המשימות כדי לקבל רשות לאכול את העוגה, כך התנסו בזמן אמת באיפוק ובדחיית סיפוקים.

את הכעס הציגו בדרך מפתיעה. נחום השומר הודיע על תרגיל של גילוי חפץ חשוד. הילדים נכנסו לאווירה והמתינו להתפתחויות. בהמשך הוסבר להם הרעיון שמאחורי התרגיל: מידת הכעס דומה לחומר נפץ מסוכן. הילדים ערכו השוואה בין המשל לנמשל, ולבסוף חתמו על עצומה שבה הכריזו על "יום ללא כעס" בתחומי בית הספר.

במסגרת הרחמנות, תכונה הנחוצה למנהיג אמיתי, מכינים הילדים שקיות ממתקים בתוספת ברכות החלמה למאושפזים במחלקת הילדים בבית החולים סורוקה.

 מנהיג זקוק לראייה חיובית,   ויסוד זה הודגם בסדנה על עין טובה: הילדים הכינו מחומרים נפסדים יצירה בנושא "חצי הכוס המלאה" ובה המחישו את הצדדים המאירים בשישה מישורים: בעם, במשפחה, בחברה, בבית הספר, בכיתה וב"אני" של כל יחיד. כך נשזרת שרשרת התכונות הטובות, כשנוגעים גם בענווה, נתינה והכרת הטוב.

ביום שני ראש חודש אדר התחפשו ילדי בית הספר לדמויות של מנהיגים מן התנ"ך. הם יצרו בעצמם אביזרים ששיקפו את הדמות שעימה בחרו להזדהות. בשער התייצבו שמשון הגיבור אוחז בעמוד התווך, יוסף עם כתונת הפסים ומשה רבנו מוביל טלה רך. קבוצה נבחרת של ילדים ניגשה למיקרופון כדי לספר על הדמות ועל הסיבה לבחירה בה. באותו יום זכינו לארח בבית הספר את   דודו שי מוותיקי ערד בליווי נגינה של המורה למוזיקה, המוזיקאית אלה גור. דודו סחף את הילדים מכל שכבות הגיל לשירה חזקה וכובשת של שירי פורים ולצידם שירים בניחוח של פעם.

בימים אלו נערך בית הספר להפנינג פורים שיערך ביום שלישי 19/2/2113 מהשעה 16:30 שבו ימצא כל ילד את המפתחות לארמון המלוכה. לכולם ניתנת הזדמנות להשתתף בחדרי הפעילות בעזרת נקודות שנצברו במבצע, אין צורך להצטייד במזומנים. בהפנינג – מגוון פעילויות, חלק מהן בהפעלת תלמידי בית הספר הבוגרים. ההפעלות מביאות לידי ביטוי כישורים מתחומים שונים, כך כל ילד יוכל למצוא פעילות כלבבו. ולבסוף – הפתעה: בחירת אלופים מתוך התלמידים שהצטיינו בהתגברות ובשליטה.