הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מועדון לעיוור – קרן אור

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2013-02-06 22:34:03

מועדון לעיוור – קרן אור
"מועדון לעיוור – קרן אור"

 

אומרים כי טיפה מן האור דוחה הרבה מן החושך ובמועדון 'קרן אור' ללקויי הראייה רואים הרבה אור.

מידי שבוע נפגשים חברי המועדון העיוורים ולקויי הראיה מכל הגילאים במועדון 'קרן אור' שבפטיו. חלקם מגיעים בעזרת מקל נחיה, אחת מהם בעזרת כלב נחיה והאחרים 'מסתדרים'. במועדון הם פוגשים חברים, שומעים הרצאות בתחומים שונים, עוסקים בפעילויות יצירה, לומדים על פרשת השבוע בקורס שמעביר מנשה טוביאן, וסתם נהנים מעצם היותם בין חברים. את ההרצאות והפעילות מרכזת אנה אושר בשיתוף מחלקת הרווחה ובעזרת מתנדבים. אין מלים בפיה של אנה להודות למתנדבים שמוכנים תמיד להושיט יד, לתרום ולעזור.

המועדון, אשר באחזקת מחלקת הרווחה של עיריית ערד, מהווה מרכז חברתי לעיוורים וללקויי ראייה בוגרים, ומציע לחבריו פעילות עשירה הכוללת: הרצאות וסדנאות בנושאים שונים, חוג התעמלות, חוג לריקודי עם, טיולים ברחבי הארץ, מסיבות, ציון חגים ואירועים ועוד. המפגשים מלווים בצוות קבוע של מתנדבים, העוזרים ומלווים את חברי המועדון.

בארץ כ-24.000 אנשים לקויי ראייה המוגדרים כעיוורים על פי החוק (נכון ל-1.1.2010). במועדון בערד חברים כ-30 איש אבל אנה אושר, רכזת המועדון, מנסה להגדיל את מספר החברים וקוראת לאלה הסובלים מלקות ראייה ועיוורון, להצטרף למועדון ולקחת חלק בשלל הפעילויות שלהם. "המועדון משרת עיוורים וכבדי ראייה", מספרת אנה, "יש פה כל מיני פעילויות וחוגים, כמו פרשת השבוע שמעביר בהתנדבות מנשה טוביאן, חוג עברית, מוזיקה, ריקודים ועוד. אנחנו עושים חגים ביחד וימי הולדת". בט"ו בשבט למשל, הגיעו בנות השירות הלאומי עם שתילים ומלונות פתאל תרמו פירות, וביחד חגגו במועדון את החג. "היה מרגש ומקסים", משתפת אנה. לאה, המורה לעברית מספרת: "אנה זו אמא, לא סתם מנהלת. החשיבות של המועדון היא שאנשים עם מוגבלויות מסוג זה זקוקים לעזרה יומיומית, חברתית ופיזית, ואנחנו כאן מנסים לתת פתרון זה". כמרכז, המועדון נותן עזרה לכל הדורש כמו הבנת זכויות העיוור. כעת עומד המועדון לקראת שיפוץ ושדרוג שכולל גם קניית מחשבים חדשים, הכרח אשר יעלה את הרמה במקום עשרות מונים. בקבוצת "קרן אור" יש גם דוברי רוסית, אנגלית ועברית. המועדון משמש להם כבית חם בו הם מקבלים את כל התמיכה והליווי לו הם זקוקים. בזמן האחרון, כך מספרת רכזת המועדון אנה אושר, הגיעו הרבה מתנדבים שנותנים מה שהם יכולים לתת, "אני מאוד מעריכה את זה", סיפרה. אנה, עוזרת לחברי המועדון בכל דבר שהם צריכים: עזרה בקופות חולים, בזק בנק וגופים אחרים בהם אדם עם לקות ראייה יכול להתקשות. "הרבה אנשים גרים לבד, בלי משפחות והחברים", ממשיכה אנה, "העובדים ומתנדבי המועדון עוזרים ותומכים, אפשר להגיד שהעיר מתקדמת לכיוון נגיש ובזמן האחרון אפשר לראות שבעירייה עושים מאמץ עילאי להנגשת העיר לבעלי מוגבלויות אבל יש עוד הרבה עבודה". מלונות פתאל הם שותפים לעשייה ולהתנדבות במועדון, בימי הולדת למשל, הם מביאים מתנות, עוגות וקפה לחתן היום הולדת, "הם תומכים ועוזרים בצורה יוצאת מן הכלל והם גם מעסיקים חבר מועדון אחד במלונות שלהם", הדגישה אנה. גם מועדון הליונס תומך רבות במועדון "קרן אור" ובתור שותפים טבעיים, הרבה מהחגים והאירועים, חוגגים מועדון הליונס ומועדון "קרן אור" ביחד.