הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

ערב אתני ברובע

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2012-12-26 22:18:46

 ערב אתני ברובע
" ערב אתני ברובע"

לקראת ערב תרבות צרפת שיתקיים במדברייה ברובע האמנים בראשון הקרוב 30.12.12 בשעה 20:00, תפסנו את אנסמבל פאראן שיופיע שם לשיחה קצרה.

מי אתם?

אנסמבל פארן הוא הרכב בן שלושה נגנים, שחברו למסע חיפוש רוחני של הרמוניות, צלילים ונופים. זה שנים שנגני ההרכב מתעמקים בלימוד כלי הנגינה והתיאוריה, אצל מיטב המורים בארץ ובעולם, בחיפוש אחר דיוק והבעה. כלי הנגינה מגיעים ממסורות מוסיקליות אזוטריות עתיקות מהמזרח: רועי סמילהמנגן על קמנצ'ה, כלי קשת קדום, מאזורי אזרבייג'ן. גד תדהר מנגן על עוד, מכלי המיתר העתיקים שנשתמרו, נפוץ מאפריקה ועד לבלקן. רפאל בן זכרי מנגן על כלי ההקשה, חלקם מהמזרח ואיתם תוף הג'אמבה מאפריקה.

 מאיפה אתם?

חברי ההרכב גדלו באזורים גיאוגרפים שונים ומכאן שהיצירות מושפעות מכולם. היצירות מקוריות, הולחנו יחד בהשראת המערכות המוסיקליות של המזרח הנקראות 'מקאם'. מקאם בעברית משמעו מקום; מקום פיזי בסולם הצלילים, מיקום האצבעות על המיתר והמהלכים מלודיים המביעים אותו. מעבר למשמעות המילולית, הכוונה היא גם ובעיקר למקום רגשי, פנימי, שעל הנגן להיות מחובר וקשוב אליו בעת הנגינה. בתרבויות קדומות כל מקאם מבטא שעה מסוימת ביום, עונה בשנה, והקשר טקסי-רגשי המיוחד לו.

 מה מקור השם שלכם?

פאראן הוא נחל מדברי, צחיח ומלא חיים כאחד, שמתעלם מגבולות האדם שבדרכו. בעונת הגשמים שוטף הנחל ומלא מים רוגשים, ובעונה היבשה עטוף ברוח חמה, נושבת במסעותיה במדבר. בשבילנו המוסיקה היא מסע, וכל תו כאבן בדרך. אנחנו מחכים להופעה בערד, ונשמח לראות את כולם שם!

 בוקסה:

ערב זה נערך בשיתוף מרכז תרבות צרפת בנגב בניהולה של פולין מרשאנד, המסיימת את תפקידה בישראל בימים אלה. מרכז תרבות צרפת באוניברסיטת בן גוריון אחראי על הפצת התרבות הצרפתית ברחבי הנגב, ועל מתן מענה לקהילת דוברי הצרפתית בנגב. לסיום הערב, יוזמן הקהל ללא תשלום ליהנות מחוויה של גבינות צרפתיות ויין מדבר המקומי. הכניסה לערב זה חופשית! כולם מוזמנים.