הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חנוכת בית הקש"ת בערד

מאת: בתיה רודד writer
תאריך: 2012-12-20 09:35:50

חנוכת בית הקש"ת בערד
"חנוכת בית הקש"ת בערד"

צילום: יורם פרץ

במוצאי שבת האחרון, נר שמיני של חנוכה, התאספנו – חברי הקבוצה, ראש העיר, חברים ושותפים לדרך – לחגוג את חנוכת ביתנו, בית-הקשת.

לפני כשנתיים התאספנו, כשלושים תושבי ערד לערב מיוחד. כל אחד מאתנו העלה את חזונו האישי לגבי העיר ובתום הערב בחרנו שם שישקף את החזון המשותף שלנו – הקש"ת בערד. "קשת" - הן במשמעות של מגוון חברתי בתוך רקמה אנושית אחת והן כראשי תיבות של "קבוצה לשיתוף תרבותי".בחרנו בדרך שמטרתה לפתח בקרב התושבים תחושת קהילה וגאוות מקום.

הקהילתיות בעיר קטנה מגבירה את תחושת השייכות, הביטחון, האמון, היכולת להשפיע, הרצון להעניק לקהילה ולהיתרם ממנה. לכולנו בערד היסטוריה משותפת, ודרך רבת אירועים וחוויות ואנו חולקים גורל משותף. לכן, חשוב שנחלוק תחושות אלהשל קהילה ומקום.

ובאמת, גאוותה של ערד על נופי המדבר והקהילתיות- סמליה הייחודיים, כפי שמיטיבים לבטא תושבי העיר: "יש לנו עיר מדהימה, שקט ושלווה, נוף מדהים" (עמית אשדות, פברואר, 2012)."באתי לכאן מחיפה בגלל הנוף, הקסם באוויר ובגלל האנשים המדהימים" (אוה פרברוף, פברואר, 2012)."בערד הטבע פולש לתוך העיר ואינו נכבש על ידה" (שירה).

וכך הרגישו גם האבות המייסדים של העיר שקבעו את מיקומה:

"בנוף פראי, בראשיתי, כמעט ירחי זה, התאהבנו בזה אחר זה ... מעל פסגת, הר כידוד – הנקודה הגבוהה ביותר בסביבה, נפרש לעינינו שטח מישורי וגדול יחסית, שבדמיון ובתעוזה אפשר היה לחשוב עליו כעל בסיס לעיר. "כאן תקום עיר" אמרנו זה לזה" (לובה אליאב).

מאז הקמתה ידעה ערד תקופות קשות ונפגעה תדמיתה בעיני תושביה. הקהילתיות דהתה ושסעים נבעו בה. אנו בקבוצת הקש"ת החלטנו לפעול למען התחדשות הקהילתיות והרוח הטובה שתשרה בעיר. אנו פועלים מתוך אמונה בטוב שבאדם וביכולתו לשנות מציאות.

מטרתנו שואבת מהצהרתם של תושבי ערד בתוכנית המתאר שלה, כי ערד תהיה: "עיר תיירות, עיר מדברית ועיר רב-תרבותית". מחזון זה של רב-תרבותיות יצאנו לקביעת מטרות, יעדים והתוויית דרך.

אנו תקווה שה"ביחד" המכיל מגוון אנושי יהפוך את העיר לתופעה ייחודית כעיר שתוביל לפיד של קיום משותף בישראל של היום,המתבדלת והמסתגרת.

אנו בטוחים שגישה זו תקדם את ערד כמקום נעים, בו חיות זו לצד זו קהילות שונות ללא אלימות ושנאה, מקום של שילוב ידיים.פעילותנו חותרת לקרוּב לבבות ולראיית האדם שבכל אחד מאתנו.

כל זה מתגלם ביוזמה שלנו בשכונת יעלים-הפטיו - השכונה הראשונה שנבנתה בערד– לפעול לשיפור מצב הקהילה. כיום, תושבי השכונה הם המובילים תהליך נפלא של פעילות לטובת כל דרי השכונה בשיתוף עם מחלקות העירייה, היחידה הסביבתית וקבוצות מתנדבים נוספות.

אנו מצפים בשמחה להמשיך ולעשות למען קהילה סובלנית בערד ולמען זקיפות הגו של תושביה.