הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

זה מטורף לא להתנדב!

מאת: יובל ברנובסקי - שינשין בצמרת writer
תאריך: 2012-12-06 13:35:29

זה מטורף לא להתנדב!
"זה מטורף לא להתנדב!"

הקונגרס הציוני העירוני השלישי לנוער בערד

ביום חמישי האחרון, כ"ט בנובמבר, בשעות הבוקר התקיים במתנ"ס הקונגרס הציוני העירוני לנוער בערד.
זו השנה השלישית שבה מתקיים בערד קונגרס ציוני לנוער. בשנת 2010 התקיים הקונגרס העירוני הראשון, בשנה שעברה (ינואר 2012) התארח כאן הקונגרס הציוני הארצי ה-31 לנוער, והשנה המשכנו במסורת הקונגרס העירוני לנוער. 

בימים בהם תרבות הפנאי של בני הנוער מתבטאת בעיקר מול הרשתות החברתיות הווירטואליות ומשחקי המחשב, תופעות שליליות מתחילות לבלוט בקרב בני הנוער, ישנה תחושה של איבוד זהות והקשר והמחויבות למדינה ולעם ישראל אינו מובן מאליו, ערכנו התכנסות של כ-100 בני נוער מהשכבות ח' עד י"א שנבחרו מבתי הספר בערד (אורט, צור, בית הספר הדמוקרטי וטללים) על מנת לקחת אחריות, לחולל שינוי ערכי וחברתי, ולעשות ציונות ישראלית עכשווית.

"היו השינוי אותו אתם רוצים לראות בעולם" (מהטמה גנדי)

הקונגרס הציוני לנוער, הוא כנס חינוכי המעלה על סדר היום נושאים ערכיים ואקטואליים, והוא מאפשר לנוער להשמיע את דברו. הקונגרס השנה התקיים בסימן "תרומה לחברה הישראלית".

במהלך היום השתתפו הצירים בקונגרס במגוון פעילויות: כשהגיעו, הם נהנו מהפנינג פתיחה שבו היו דוכנים שעסקו בנושא ההתנדבות ובערכי תנועת צמרת. לאחר מכן התאספו למליאת פתיחה שבה נאמו רחלי אברמזון- ראש מח' החינוך בעיר, טל צחי- יו"ר מועצת ההורים העירונית, ונאהב אורן- רכז תנועת צמרת. כמו-כן היה סרטון פתיחה, והצגה סאטירית בהשתתפות השכבה הבוגרת של תנועת הנוער "צמרת" ושל השינשינים.

לאחר המליאה חילקנו את הצירים לתשע קבוצות דיון שהודרכו על ידי השינשינים (בשיתוף איילים ונעמי הקומונרית). התקיימו שתי יחידות בקבוצות, היחידה הראשונה עסקה ברעיון העשייה והתרומה לחברה, וביחידה השנייה דנו בהגשמה מעשית של רעיון ההתנדבות ובחשיבה על פרויקטים מעשיים. בסוף היום ערכנו מליאת סיכום שבה נציגים מהקבוצות הסבירו על איזה פרויקט התנדבות החליטו בקבוצתם.

אז מה עושים עכשיו?

לאחר ששמענו את כל הרעיונות, החלטנו עלשלושה פרויקטים מרכזיים שנפעל בהם בעיר:עזרה לקשישים (ביקור, שימוח, עזרה), שימוח חיילים, ומרכז למידה. ערכנו הרשמה לפרויקטים ובקרוב נתחיל להתארגן ולהוציא לפועל את ההתנדבויות בתיאום וסיוע מחלקת מתנדבים בעירייה, וכמובן גם כחלק מפעילות תנועת הנוער צמרת.

האירוע היה מוצלח מאוד. בני הנוער היו חדורים במוטיבציה ושמחו להיות חלק מהמהלך הגדול שמתרחש בערד. שמחנו לראות נוער רציני בערד, נוער משמעותי ומשפיע!

נשמח לקבל גם עוד בני נוער (בינתיים רק משכבות ח' עד י"ב) שלא השתתפו בקונגרס ורוצים גם הם להתנדב בפרויקטים. אפשר ליצור קשר באמצעות הפייסבוק של השינשינים: "השינשינים של צמרת ערד".

ברצוננו להודות לכל האנשים שבלעדיהם לא היינו מצליחים לקדם ולהקים את האירוע: לרכזים מבתי הספר ששלחו נציגים, לרחלי אברמזון והעירייה, לדודי שוסטרי, אבל וכל צוות המתנ"ס, ללימור מונרוב אחראית המתנדבים, לשותפות ביחד ערד-תמר/ניו ג'רסי-דלאוור של הסוכנות היהודית, לרינה אלהרר שליוותה את תלמידי אורט, לבת השירות עדי עמיצור שליוותה את תלמידי טללים, לשכבה הבוגרת וחניכי צמרת שעזרו בהכנות והשתתפו בהצגה, לשינשינים של איילים ולנעמי הקומונרית של בני עקיבא, שהדריכו ביחד איתנו ועזרו לנו המון. תודה גם לבית דפוס "אביב" שבאדיבותם הדפיסו את הסטיקרים לאירוע.

תודה רבה לכולכם! (וסליחה אם שיגענו אתכם לפעמים, כל הכוונות היו טובות!)
גרעין צמרת ערד.

*חוויות מהקונגרס

דניאל נחום (שכבה ח' באורט)

בקונגרס עסקנו בנושא תרומה. בתחילת הקונגרס היו הרבה תחנות העוסקות בנושא זה.
כשהתחלקנו לקבוצות עשינו הרבה פעילויות ודיברנו על הרבה דברים העוסקים בתרומה לקהילה שלנו כמו למשל לבקר קשישים בודדים ( בלי משפחה בעיר\בארץ ) ולשמח אותם ולהיות איתם כדי שירגישו שהם לא לבד. היה לי ממש כיף ולמדתי הרבה דברים חדשים למשל שלא צריך לחשוב רק על עצמך, צריך לחשוב על כל הסביבה שלך.
אני ממש שמחה שהייתי אחת הנציגות מהשכבה שלי.

 חמוטל ריינר (חניכה בשכבת ט'- צמרת)

איך אני יכולה לספר בכמה שורות פשוטות את החוויה הענקית של הקונגרס?!

אז קודם כל ההכנות לקונגרס היו באווירה טובה אם זה לצבוע שלטים או לנפח בלונים הכל היה באווירה כל כך טובה שאומרת זה מקום שכיף להיות בו, זה מקום שכולם חברים שם.

יום הקונגרס הגיע והייתה מליאת פתיחה מעולה, התלמידים שבאו, בחיוך אך בחוסר מודעות לאיזה מקום הם נכנסים. במליאת פתיחה היו כל מידי סקרים כמו 'האם הנוער יכול לשנות' או 'עד כמה הרגשת שנוער שינה ומשנה בערד' והיו תשובות לכאן ולכאן.  הנציגים נכנסו לתוך אולם "דולב" ולאחר הנאומים, השינשינים שמו סרטון שבו רואים חבורה של ילדים שרואה גן שעשועים מלוכלך וזרוק, ריק מילדים וכעבור מספר שניות ראו שם את גן השעשועים מלא חיים וילדים רצים אליו.

זה פשוט מדהים שהמעשה הקטן הזה שנערים עשו גרם לילדים כל כך הרבה אושר.

אחרי הסרטון החלה ההצגה שהייתה מבוססת על הסיפור "דירה להשכיר". ההצגה הייתה מהנה, אני שיחקתי שם עם עוד כמה שינשינים, מדריכות וחניכות מי"ב. ההצגה הייתה מעניינת ומעוררת מחשבה  וכל שחקן שם שיחק שם תפקיד אופי: אחת שיחקה את השכנה שהיא עולה חדשה מרוסיה ואחד את השכן הבדואי וכו'. הסתיימה המליאה, התחלקנו לקבוצות ואני הייתי בקבוצה של מוריה השינשינית, ששיחקה לצידי בהצגה. היה ממש מצחיק וכיף להיות בקבוצה של מוריה (ובכלל בכל קבוצה) כי המשחקים היו מהנים ומצחיקים והדיונים היו מעניינים. לאחר הפסקה חזרנו לקבוצות והחלק הזה של הפעילות היה יותר פרקטי לקונגרס כי העלו כל מיני נושאים כמו עזרה לקשישים וכו', ולאחר דיונים, הצבעות, "מריבות", וויכוחים הגענו לתוצאה של 3 פרויקטים עיקריים ומתוכם החלטנו שהכי חשוב זה פרויקט ההתנדבות בבית התמחוי.

הגיע סוף היום ומליאת הסיום. הנציגים התכנסו באולם, היה נאום של אחיטוב, רכז צמרת ואז הנציגים מכל קבוצה עלו על הבמה והציגו את הבחירה של הקבוצה שלהם. כל ילד אמר את דעתו וזה היה ממש כיף לשמוע את הנוער משמיע את קולו סוף סוף.

לאחר הנציגים והנאומים השינשינים שמו סרטון, שעד עכשיו עושה לי צמרמורת בגלל המשמעות הענקית שלו! בסרטון ראו איש שב"כ או מוסד שהולך ברחוב ורואה כל מיני אנשים, מסמן אותם תחת "תו" מסוים. לדוגמה: הוא ראה שם אישה דתיה, אז ישר היה כתוב שם "מתנחלת, ימנית קיצונית" וכו', ואז ראו שם מישהו שהולך עם הכלב שלו לטיול והאיש הזה נדרס, רוב האנשים שהאיש "סימן", הלכו לאיש שנדרס ושינו את המחשבה שלו. פתאום ראו איך הוא משנה את "התוויות" שהוא שם על האנשים וזה היה פשוט מדהים שהמראה החיצוני מאוד משפיע על מה שגורם לאנשים לחשוב עליך! לאחר המליאה הייתה בחוץ עמדת הרשמה לפרויקטים שאנחנו בקבוצות בחרנו. אנשים בחרו לאיזה פרויקטים הם רוצים להשתייך ואני מאמינה שהם יצאו עם תובנות והמון חומר למחשבה על מה שהם עברו בקונגרס!