הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

"כי אתה תאיר נרי"

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-12-06 13:28:24

"כי אתה תאיר נרי"
""כי אתה תאיר נרי""

באורך אראה אור – דורית רות יעקובי על  חג האורו

רות דורית יעקובי  היא אמנית, ציירת ומשוררת תושבת העיר. עובדת, יוצרת ומציגה בתצוגת הקבע שלה ברובע האמנים במשכן לאומנות ויצירה – האישה של אלף הקולות.

דורית הציגה 65 תערוכות יחיד בישראל וברחבי העולם, בגלריות ובמוזיאונים. בשנת 2000 הציגה תערוכת יחיד "שער הדמעות, גשם השושנים" בקריית הוותיקן בחסות האפיפיור יוחנן פאולוס השני. עבודותיה נמצאות באוספים פרטים ומוזיאליים בארץ ובעולם. היא זכתה בפרס שר החינוך והתרבות בישראל ובפרסים מטעם ממשלת קנדה.

פרופ' מרדכי עומר ז"ל, מנכ"ל מוזיאון תל אביב ואוצר ראשי לשעבר כתב על המשכן: "הכלת ממדיו האפיים של מסע רוחני מעין זה מחייבת מעשה אמנות טוטאלי ודתי, שבו הציור, החפץ ופעולת הגוף האנושי נתפסים כמוליכים של כוחות מאגיים, ככלים להיטהרות המתאפשרים רק מתוך פעולתם ההדדית והשכנתם זה לצד זה בחלל המשמש להם משכן. בחלל זה מתמצה מסעה של יעקובי מלב הקיום הפרטי אל ישות רוחנית המתגלגלת בדמות האם הגדולה, ישות המאפשרת לה לקשור את האישי עם הציבורי בתפקידה כאם החיים והמוות, כמי שמקוננת ובה בעת מעניקה חיים ומביאה ריפוי ותיקון".

"התערוכה היא תצוגה של מיצב שירה וקולנוע, חלל בעל חוקי פיזיקה משלו המכיל את כל העולמות", מספרת דורית על המשכן שלה, "בגלל שהוא כל כך רב גווני ורב צדדי ומכיל את הנצח, כמו ארכיון של המין האנושי ותולדות ימי עולם. כל פעם שמתחלפים הזמנים ונוטעים יתד בזמן של הנצח, המקום משתנה, מואר וגדל. ביום הזיכרון אני שומעת את הקברים הפתוחים, בחנוכה אפשר לראות "באורך אראה אור" (תהילים ל"ו פסוק י') - האור האלוהי האינסופי שאנו בו, אנחנו רואים את האור הפנימי שלנו".

דורית מספרת, כי חג האורות, חנוכה, הינו חג חשוב ומיוחד במיוחד: "הנושא של האור זה נושא שמעסיק את כל הדתות והזרמים. במיסטיקה היהודית מספרים שאלוהים ברא את העולם, הוא היה צריך לצמצם את עצמו כדי ליצור מרחב של בריאה וכדי להכניס את האור האינסופי שלו לכלים. הכלים לא יכלו 'לשאת' את האור הזה ונשברו. ניצוצות האור התפזרו בעולם וגם השברים של הכלים. מאז אנחנו חיים בתיקון, ועלינו גם להדביק את הכלים וגם לנקות את האור מהקליפות".

ואיך כל זה מתקשר לנו לחיי היום יום?

"אנחנו גם כלים שבורים ושלמים המכילים אור, אנחנו גם האור הגלוי והמכוסה", ממשיכה ידורית, "האור נמצא בשירת הציפורים ובזריחת השמש ובתוכנו. הניצוצות זוהמו בקליפה של צער, יגול ואבל ואנחנו כל הזמן נמצאים בניקוי, תיקון וחיפוש, גילוי והתכסות, איחוד ופירוד, פרימה ותפירה".

ביצירותיה של דורית רות יעקובי ניתן לראות באור נושא מרכזי, "הציור שלי בא ממקום שבוא הלב נפתח באור, בחסד, התרחבות גדילה וצמיחה. זה המקום בו אנו נוגעים באור הגנוז. אני כל הזמן נמצאת בתנודות של הטווח הזה במקום של גדילה וצמיחה – זהו צומת הזמן של האור אשר מכיר את כל המקומות. אין בו צל, צער ומכשולים".

מה זה חנוכה בעינייך?

"חנוכה זה חג של ההיזכרות וההתעוררות. במערה חשוכה, מספיק נר אחד כדי להאיר אותה, תקווה, בסיס של אור, מאירה את הדרך. במסורת היהודית, ישנה אגדה שכשתינוק נולד, יש לו נר על הראש של האור האלוהי. מיד כשיוצא התינוק לעולם, מגיע מלאך ומכבה לו את הנר. כל חיינו אנחנו מנסים להיזכר באור הזה. בחנוכה אנו מדליקים את הנר כדי להיזכר באור הזה. בעיני, מלאכים מכינים לנו לבוש של גלימת אור כל חיינו, כשאנו עושים מעשים לא נכונים, אז מלאכים פורמים לנו את מלבוש האור, ובמעשים טובים הם תופרים לנו את גלימת האור. בגלימה הזו כתוב מה שהיינו ומה שנהיה".

קשה להישאר אדיש ממראהו המרשים של המשכן של יעקובי, "המשכן כל הזמן משתנה", היא מספרת, "הנשמות פה נרות ואורם יאיר".

עוד מספרת יעקובי כי אביה ז"ל, נפטר בגיל 100 והיא חיה באורו, "הוא היה אומר לי שזו מצווה למכור את יצירותיי כי בציורים שלי יש את האור הגנוז וחובה עלי לפזר אותו בעולם. היצירות מאפשרות לנו את ההיזכרות של כל היסודות שלפעמים נפרדים ומאחד אותם בהרמוניה שמביאה שקט, וראיית שביל האור שמאפשר מקום של אמת פנימית ולידה מחדש". יעקובי מרגישה כי ציוריה הן חותם באור של הנצח, ואכן ניתן להזדהות כי ציוריה חוצים את הזמן, יוצאים החוצה ומשתקפים בעולם הזה ובחומר שבו.

מה יש באורות האלה שחשוב לנו כל כך?

"הם מכילים גם את הריפוי והנחמה. הריפוי הוא אינסופי וכך הפצע בנפש או בגוף בתהליכי ריפוי. זה מסע של הנפש, מאבל ליום טוב, מחושך לאור גדול. לא תמיד אנחנו מצליחים לאחוז באור הזה לאורך זמן. להיות במקום הזה דורש אמונה פנימית גדולה מאוד. אנחנו נעים לקראתו, ובו שואפים להיות".

"המשכן לאומנות ויצירה – האישה של אלף הקולות" יהיה פתוח במהלך חופשת החנוכה בכל יום מ-10:00 עד 13:00. המבקרים מוזמנים לבוא ולראות את האור הפנימי שלהם כנר שאפילו באפלה – הנר יאיר את הפינות ויזין אותנו במסע החיים המתמשך.

"אנו שורים באור מקור הכל, אנו יכולים לראות את האור הטמון בכל דבר, בכל מקום וזמן. החומר הופך לאור, הגשמי הופך לרוח, הגוף מקבל את מלבוש האור, היצירה הופכת בריאה, חדשה ואנו זוכים להיות מפיצי האור".