הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

חמש שנים בשבי

מאת: ליאת בן-דב writer
תאריך: 2011-06-23 11:47:28

חמש שנים בשבי
"חמש שנים בשבי"

בשבת הקרובה נציין חמש שנים לנפילתו של גלעד שליט בשבי חמאס.
גלעד גדל במצפה הילה שבגליל והתגייס לחיל השריון. לפני חמש שנים, בבוקר יום ראשון 25 ביוני 2006, נפל בשבי בפעולה של חוליית חמאס בשטח ישראל. החוליה חצתה את הגבול מדרום רצועת עזה באמצעות מנהרה, סמוך למעבר כרם שלום. החוליה תקפה טנק מרכבה שהוצב למשימת שמירה על גדר המערכת ועל מוצב צה"ל, שניהם בשטח ישראל. במהלך התקיפה נהרגו מפקד הטנק, סגן חנן ברק ז"ל, תושב ערד, וחייל בצוות הטנק, סמ"ר פבלסלוצקר ז"ל. ארבעה מחיילי המוצב נפצעו. חוליית המחבלים חטפה את גלעד שליט, איש צוות הטנק, אשר ככל הנראה נפצע בעת החטיפה, והעבירה אותו לרצועת עזה.


גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של ארגון חמאס, ארגון "ועדות ההתנגדות העממית" (הכולל פלסטינים מארגון פת"ח, הג'יהאד האסלאמי וחמאס) וארגון "צבא האסלאם" לקחו את האחריות על החטיפה.
בתגובה עצר צה"ל עשרות מראשי החמאס והחל במבצע הצבאי "גשמי קיץ" ברצועת עזה עד נובמבר 2006, אולם כל המאמצים לשחרורו עלו בתוהו. ישראל דחתה את דרישת החמאס לשחרור אסירים רבים בתמורה לשליט והוא עדיין מוחזק בידי החמאס.


מאז נחטף גלעד, אין כל מידע על מיקומו ועל תנאי שביו. גלעד לא זכה לכל ביקור מצד הצלב האדום הבינלאומי או כל ארגון הומניטארי, כמתחייב מן המשפט הבין לאומי. משפחת שליט ניסתה להעביר לגלעד מספר מכתבים, באמצעות הצלב האדום. ככל הידוע, עד כה קיבל מכתב אחד, שהועבר בתיווכו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אל ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, ועד לגלעד שליט.


עד כה התקבלו מגלעד מספר מכתבים :בספטמבר 2006, בפברואר 2008 וביוני 2008. ב- 25 ביוני 2007, שנה לאחר החטיפה, הוציאו החוטפים קלטת שמע בה מקריא גלעד את שהוכתב לו על ידי שוביו. באוקטובר 2009 קיבלה ישראל סרטון וידאו בו מצולם גלעד ובתמורה שיחררה  20 אסירות פלסטיניות. בסרטון, נצפה גלעד לבוש מדים, מקריא טקסט שנכתב מראש, ובו קרא לממשלת ישראל להגיע לסיכום העסקה לשחרורו. מאז אותו יום, לא הועבר כל אות חיים מגלעד.


מאז חטיפתו של גלעד, הוריו, נועם ואביבה, הצליחו לעורר את הציבור הישראלי לאירועי תמיכה רבים בשחרורו וגרמו לוויכוח ציבורי בעניין המחיר שצריכה ישראל לשלם תמורת החזרתו. ביוני 2010, 4 שנים לאחר חטיפתו של גלעד, יצאה משפחת שליט מביתה אשר במצפה הילה בצעדה לעבר ירושלים. בצעדה השתתפו למעלה מ- 200,000 איש שהביעו תמיכה בשחרורו של גלעד. בתום הצעדה הגיעה המשפחה למאהל המחאה מול בית ראש הממשלה בירושלים ושם היא שוהה עד לחזרתו של גלעד הביתה.

כרגע יש תחושה שהמאבק לשחרור גלעד במתכונתו הנוכחית מיצה את עצמו. המסקנה המתבקשת ברורה - אנו צריכים להחליט אם כל חייל ראוי להגנה מוחלטת, גם במחיר שעלול לסכן את ביטחון יתר האזרחים, או שאנו מחליטים כי במצב השורר במזרח התיכון לפעמים עלינו להקריב חיילים למען ביטחון המדינה. זאת האמת העצובה.
במילים אחרות, האדישות וההשלמה עם המצב מחייבות את כולנו להתעורר לפני שחלילה יהיה מאוחר מדי.
בשבת הקרובה הציבור מוזמן בהמוניו ללבוש לבן למען גלעד ובסימן הערבות ההדדית והאחדות להשבתו הביתה במהרה ובשלום!