הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שותפים לעשייה ולחגיגה

מאת: איתי בן-אליעזר writer
תאריך: 2012-11-08 16:58:29

שותפים לעשייה ולחגיגה
"שותפים לעשייה ולחגיגה"

2 משלחות מניו ג'רזי ודלוואר, המייצגות קהילות יהודיות המשתפות פעולה עם ערד ותמר הסמוכה במסגרת שותפות ביחד (לשעבר שותפות 2000) ערד-תמר/ניו ג'רזי-דלאוור של הסוכנות היהודית, ביקרו בערד לרגל חגיגות 50 שנים להיווסדה והתקבלו בזרועות פתוחות.

ביום שני, ה-29 לאוקטובר, הגיעה לערד משלחת של 30 נציגים מפדרציות יהודיות בניו ג'רזי ודלאוור, על מנת להשתתף באירועי הוקרה לציון 50 שנים להיווסדה של העיר ולכבוד השותפות המיוחדת שנרקמה לאורך השנים בין הקהילות שמעבר לים לבין תושבי ערד.

שותפות ביחד ערד-תמר/ניו ג'רזי-דלאוור מייצגת את הקשר הייחודי של תושבי ערד ותמר עם קשת רחבה של קהילות יהודיות הפזורות במדינות ניו ג'רזי ודלאוור, אשר בא לידי ביטוי באמצעות תכניות משותפות, חילופי מידע, משלחות מתנדבים ואירועים מיוחדים. משרד השותפות נמצא בערד ומחבר למעלה מ-15 שנים בין קהילות יהודיות בניו ג'רזי ודלוואר לבין העיר ערד והמועצה המקומית תמר, תוך טיפוח מתמיד של קשר חם בין קהילות משני צדדיו של האוקיינוס האטלנטי. מאז הקמת השותפות בשנת 1995, סייעו קהילות השותפות במימון פרויקטים רבים בערד, כגון בניית תשתיות, פיתוח כלכלי ותיירותי, תכניות מיוחדות לבני נוער, עולים חדשים והגיל השלישי ופיתוח מנהיגות צעירה משני צידי האוקיינוס.

את אירועי המשלחת, שנמשכו יומיים, ארגנו עיריית ערד בהובלתה של ראש העיר טלי פלוסקוב, יחד עם משרד השותפות בערד, בניצוחה של מנהלת השותפות נילי אברהמי. מטרת הביקור הייתה לחגוג את יובל ה-50 לערד ולחשוף את חברי המשלחת לחלק מהתכניות הממומנות על ידי הפדרציות, כמו גם לחיים בעיר ולאופיו המיוחד של האזור.

הביקור החל ביום שני, במפגש עם בני נוער המשתתפים בתוכניות במימון השותפות כגון: ה"שינשינים" של ארגון צמרת, המתנדבים בעיר זו השנה הרביעית, ובני נוער מתכנית "גשר" שמפגישה בין בני נוער מערד ומהקהילות השותפות, ומהווה פלטפורמה לקידום מנהיגות וזהות יהודית קולקטיבית. לאחר מכן המשיכה המשלחת למועדון צלטי, המקדם ילדים ובני נוער ממוצא אתיופי ומסייע להם בכל תחומי החיים. ממועדון צלטי המשיכה המשלחת למצדה, לקבלת פנים בהשתתפות חברי ועדת ההיגוי הישראלית של השותפות בעבר ובהווה ומשתתפים ממספר פרויקטים של השותפות. כולם ביחד נהנו מארוחת ערב חגיגית אל מול התאורה המרהיבה של החיזיון האור קולי על ההר.

בבוקר של יום שלישי, הגיעה המשלחת לטקס הנחת אבן פינה ושתילת עצים בגן הקנאים, גינת משחקים הנמצאת בשכונת לבאות. הבחירה להיפגש בגן הקנאים לא הייתה מקרית; לרגל ציון 50 שנים להקמת העיר, החליטו הפדרציות השותפות לגייס תרומה לטובת הקמת פרויקט שייבחר על ידי העיריה על פי צרכי העיר. הפרויקט שנבחר הוא שיקום ושיפוץ גן הקנאים, המשרת את אוכלוסיית הילדים המתגוררת בשכונה.

בגן הקנאים נפגשו חברי המשלחת עם ראש העיר טלי פלוסקוב, שחזרה באותו בוקר מביקור בסין. ראש העיר, שהתקבלה בחמימות על ידי חברי המשלחת, אמרה כי "אנו מקווים שאתם רואים את השינויים הנפלאים שעוברת ערד בשנים האחרונות. מחכה לנו עוד יום מלא פעילות ואני בטוחה שעוד אגיד לכם תודה ולא פעם, על השותפות הנפלאה שלכם איתנו. הייתי רוצה תמונה של 'לפני' ו'אחרי' על מנת לתת לאנשים שגרים כאן להרגיש מהי שותפות בין יהודים מישראל וארצות הברית".

לני פוזנאק, אחד מהמתנדבים הפעילים בקהילות השותפות ויוזם התרומה, פנה גם הוא לחברי המשלחת ואמר: "האין זה נפלא לממן ולבנות גן משחקים, ולא גדר בטחון או מקלט? אנו יוצרים דבר מה עבור הדור הצעיר בערד, על מנת שהם יוכלו לשחק ולצחוק".

"אירוע זה הינו בעל חשיבות, כיון שרצינו להראות לחברי המשלחת עבור מה הם תורמים", הסבירה מרינה גלייזר, מנהלת מחלקת אירועים וקליטת עלייה בעיריית ערד, "היה לנו מאד חשוב שהם ישתלו עצים כי מדובר לא רק בחיבור לאדמה, אלא גם בחיבור לעתיד המקום. כשחברי המשלחת יגיעו לכאן בפעם הבאה הם יוכלו לעקוב אחרי מה שהם בעצמם שתלו ועשו".

מגן הקנאים המשיכה המשלחת למוזיאון ההיסטורי בערד, שהוקם בסיוע תרומה נדיבה של משפחת יאנג מדלאוור, שלקחה גם היא חלק במשלחת. התחנה הבאה הייתה עיריית ערד, שם השתתפו חברי המשלחת בפאנל שכותרתו "מחזון העבר להיום" בהשתתפות ראש העיר הנוכחית טלי פלוסקוב וראש עיריית ערד לשעבר בצלאל טביב. טביב, אשר בעת כהונתו נוסדה השותפות בין הקהילות, סיפר על החשיבות הרבה של כינון והידוק הקשרים והרוח הגבית שלה זוכה ערד כתוצאה מכך, החל מיום הקמת השותפות. ראש העיר פלוסקוב תיארה את מגוון הפרויקטים המסקרנים שנמצאים בשלבי ביצוע ותכנון, לרבות הרחבת כביש הכניסה לערד, פרויקט שתוכנן במהלך כהונתו של טביב ומתבצע כעת. בין היתר דובר בפאנל על מימוש החזון המקורי של בן גוריון, הכולל הפיכת ערד לעיר בת 50,000 תושבים. ראש העיר פלוסקוב מנתה את הישגי מערכת החינוך המקומית, וסיפרה על פתיחת מפעל "אלביט" בעיר, שיפוץ המתנ"ס המקומי, היכל התרבות והקאנטרי בערד - כצעדים בדרך למימוש החזון.

"אני מאד מאמינה בעיר הזו," אמרה ראש העיר פלוסקוב במהלך הפאנל, "חשוב לי לומר שאני רואה חשיבות רבה בשותפות הזו. יש כאן שתי קהילות שלומדות אחת מהשניה ועובדות בשיתוף פעולה אחת עם השניה".

אחד מסממני החידוש של ערד הוא רובע האמנים הידוע, שצבר תנופת התפתחות בשנים האחרונות. חברי המשלחת הצטרפו לראש העיר לביקור ברובע, שהחל במפגש עם הסופר ותושב העיר עמוס עוז. לאחר המפגש, סיירה המשלחת בגלריות השונות, בהדרכתו של מנהל רובע האמנים, אורן עמית, ומיד לאחר מכן נסעה לפגוש ילדים ונוער מתכנית "פותחים עתיד" של הסוכנות היהודית וצעדה עמם עד המצפור, על מנת להפריח בלונים צבעוניים אל מול הרי יהודה.

בחסות הערב הנעים שכיסה את העיר, התכנסה המשלחת ב"מוזה", על מנת ללגום יין ולנוח מעט לפני האירוע המרכזי של הערב. זמנם של חברי המשלחת הומתק על ידי שני תושבי ערד ותיקים ומוכרים: איתן קמפבל, מנהל אתר מצדה, אשר נולד בדלאוור ועלה עם משפחתו לערד בגיל צעיר, ורפי פרימן, מורה ומחנך שעלה לערד בגפו לפני למעלה מ-30 שנים מיונקרס, ניו יורק. קמפבל ופרימן סיפרו לחברי המשלחת את תולדות חייהם בערד, בעוד שקמפבל מוסיף נופך מוזיקלי ושר בקול ערב ובליווי גיטרה.

לאחר מנוחה והתרעננות ב"מוזה", הכל חיכו לאירוע המרכזי שהופק במיוחד לכבוד המשלחת, אשר כלל הופעה של כשרונות מקומיים במתנ"ס ערד. ההופעה החלה עם הרכב של התזמורת הפילהרמונית של ערד, שיצא לפני מספר שנים למסע הופעות בניו ג'רזי ודלאוור, והמשיכה עם ריקודים בסגנונות שונים של הסטודיו למחול "קרייזי מובס" ומספר שירים של בנות "ווקאל ג'אז" אשר בתחילת דרכה קיבלה סיוע במימון על ידי השותפות. את בנות ווקאל ג'אז ליווה בריקוד חננאל דיקסון.

את הערב הנחו אייל קידר, יו"ר ועדת ההיגוי של השותפות, יחד עם מרינה גלייזר. מעל לבמה המרכזית, הודו טלי פלוסקוב ונילי אברהמי לחברי המשלחת על השותפות ההדוקה שלהם עם ערד ותושביה. חברי המשלחת הגיבו במחיאות כפיים סוערות – עבור רובם זו לא הייתה הפעם הראשונה בערד, אך אירועי היומיים האחרונים גרמו להם להתרגשות רבה והעניקו להם לא רק צוהר אל העושר שיש לערד ותושביה להציע, אלא גם הזדמנות לחוות את פירות השותפות הייחודית שלה הם משתייכים.

סטנלי סטון, ממקימי השותפות והמשנה למנכ"ל של הפדרציה היהודית של מטרו ווסט רבתי, אחת מהקהילות השותפות, אשר בעבר זכה הוענקה לו לתעודת אזרח כבוד של ערד, קיבל מראש העיר פלוסקוב את היצירה "שורשי מדבר" מעשה ידיו של האמן אלון אהרוני, כאות תודה על פעילותו רבת השנים לפיתוח ערד ולקידום השותפות. סטנלי פנה לקהל ואמר: "תמונות מהשנים האחרונות חולפות בראשי ללא הרף. הפכנו למשפחה. זו הייתה המטרה שלנו מההתחלה. המהות של השותפות הזו היא החיבור בין האנשים".

סיביה ברונשטיין, יושבת ראש השותפות בארה"ב מזה שש שנים, קיבלה במהלך הטקס תעודת אזרח כבוד של ערד ותמונת קולאז' זכוכית כהוקרה על שנים רבות של עשייה והצלחות. התמונה הוכנה במיוחד עבורה על ידי האומנית חלי חסון כהן והיא משלבת נופים של ערד ותמר. סיביה סיכמה את תחושותיה ואמרה בהתרגשות: "אני מרגישה פה בבית יותר מאשר כל מקום אחר. כשהבאתי את בתי בת ה-18 לכאן היא אמרה לי 'אמא, אלו האנשים שלך'. האנשים של ערד הם המשפחה שלי".

"בהזדמנות זו אני רוצה להודות לאיתן קמפבל על הארוח במצדה, למרינה גלייזר ולעובדי עיריית ערד ולכל מי שסייע באירוח המשלחת, וכמובן לטלי פלוסקוב על שיתוף הפעולה ", סיכמה נילי אברהמי לאחר הטקס. "השותפות הזו שינתה את פני העיר ואנו מקווים שהיא תמשיך ותשנה את ערד לטובה למשך שנים רבות בעתיד. אנו כבר מצפים למשלחת הבאה".