הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מיליארד ש"ח יועברו לרשויות המקומיות לטובת פיתוח

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2012-11-01 08:37:47

מיליארד ש"ח יועברו לרשויות המקומיות לטובת פיתוח
"מיליארד ש"ח יועברו לרשויות המקומיות לטובת פיתוח"

משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי חתמו על הסכם פשרה במסגרתו יועברו לרשויות המקומיות מיליארד ש"ח לפרויקטים של פיתוח ותשתיות לטובת האזרחים.

שלמה בוחבוט: "גם במציאות כלכלית אנחנו לא מרפים את ידינו וממשיכים לדאוג לתושבי הרשויות ולפריפריה בפרט".

מרכז השלטון המקומי ומשרד האוצר חתמו השבוע על הסכם פשרה בנוגע לסוגיית חלף היטל השבחה - תשלום המועבר לרשות מקומית עבור עסקה שנעשתה במקרקעין בבעלות המדינה ועל ידי המדינה, בהמשך להליך המתקיים בנושא בבית המשפט העליון. ההסכם, אשר נחתם לאחר שנים של הליכים משפטיים ומשא ומתן בין המדינה לרשויות המקומיות, מסדיר את פרטי הפשרה בין המדינה לרשויות המקומיות בסוגיה שנדונה בבתי המשפט ובמסגרתה עלו טענות מצד הרשויות המקומיות על תשלום חסר של חלף היטל השבחה שהועבר לרשויות המקומיות בשנים עברו.

נציגי מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, העומד בראש הוועדה הממונה על הנושא במרכז השלטון המקומי, הובילו בשנה האחרונה משא ומתן אינטנסיבי בנושא מול אגפי התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר, במעורבותו של שר האוצר, וכן נציגי מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הפנים. מתווה ההסכם אושר על ידי בית המשפט העליון וכעת נחתם על ידי כל הגורמים.

 

להלן עיקרי ההסכם:

1. המדינה תעביר מיליארד ₪ לטובת פעולות פיתוח והקמת מוסדות ציבור ברשויות המקומיות, בהתאם לקבוע בחוק התכנון והבנייה.

2. 120 מיליון ש"ח מתוך סכום זה יועברו לרשויות חלשות, מעבר לחלקן בהסכם, וזאת בהתאם לקריטריונים שונים לרבות סוציו-אקונומיים.

3. שיעור תשלומי חלף היטל השבחה יגדל ב-20%. כמו כן, הוסכם כי בסיס התשלום יישאר במתכונת הנהוגה כיום.

4. הרשויות המקומיות יחתמו על כתב ויתור תביעות כלפי המדינה וההסכם יקבל תוקף של פסק דין עם הבאתו בפני בית המשפט.

יו"ר מרכז השלטון המקומי,שלמה בוחבוט: "דווקא במציאות כלכלית מורכבת אנו לא מרפים ידינו, וניהלנו במשך תקופה ארוכה משא ומתן ארוך עם משרד האוצר כדי להשיג תקציבים שישפרו לאזרחי ישראל את רמת החיים. סכום אדיר זה יניב לרשויות המקומיות תקציב משמעותי אותו ישקיעו בפיתוח תשתיות תחבורה, התקנת התקני בטיחות, מוסדות חינוך ותרבות, הקמת שטחים ירוקים, מתקני משחקים ועוד ועוד. מרכז השלטון המקומי היה נחוש שבמסגרת ההסכם ייועד סכום שיועבר לרשויות מקומיות בפריפריה, וזאת מבלי קשר לזכאות לתקציב במסגרת ההליך המשפטי".

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ: "לאחר למעלה מעשור של התדיינות, הגענו להסכם פשרה בין הממשלה לשלטון המקומי המסדיר את תשלומי המדינה לשלטון המקומי עבור ההשבחה במקרקעי ישראל. לצד זאת, יעביר משרד האוצר לשלטון המקומי מיליארד ש"ח לטובת עבודות פיתוח תשתיות בערים, הקמת מוסדות ציבור, פיתוח שטחים ציבוריים פתוחים, לטובת הציבור בישראל". שר האוצר הוסיף כי "עמדנו על כך שגם רשויות מקומיות חלשות ייהנו מההסכם. 120 מיליון ₪ יועברו לרשויות מעוטות הכנסה ורשויות בפריפריה, לצורך קידום פרויקטים של תשתיות לרווחת התושבים. אני מודה לכל הגורמים שעמלו להשגת הסכם זה ובראשם חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, על עבודתם המאומצת".