הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שנה חדשה

מאת: מרים בורקו writer
תאריך: 2012-10-04 14:20:16

שנה חדשה
"שנה חדשה "

לפי הלוח העברי אנו עוזבים את שנת 5772!

ומתחילים שנה חדשה.

אנחנו נוהגים להגיד "לאחר 2000 שנות גלות יש לנו מולדת". מתעלמים מ-3000 שנות קיומנו כעם יהודי ובחלק ניכר מהזמן כעם יהודי בבית יהודי- ארץ ישראל.

כאשר יצאנו לגלות התפזרנו לארצות רבות ובכל ארץ שרדנו ושגשגנו כמיטב יכולתינו כעם, תוך שימור מורשתנו ואמונתנו.

בסופו של יום לאחר מסע השמדה מתוכנן היטב של הנאצים, מצאנו את עצמנו חוזרים לארץ המובטחת ומקימים בה מדינה לתפארת, מכל פזורותינו התקבצנו כאן. מצפון אפריקה, מארצות המזרח התיכון, מהמפרץ הפרסי, מאירופה, מאסיה, מאמריקה הצפונית והדרומית מכל העולם עלו יהודים לישראל של העת החדשה.

כמדינה מוקפת אויבים התפתחנו והשכלנו לשגשג כלכלית ולפתח את חבל הארץ הקשה הזה, למרות הניסיונות השונים לקום ולהרוגנו ולהשליכנו למים.

בארץ פנימה ידענו עליות ומורדות, כל גל עליה והבעיות שלו והמתח החברתי שנוצר בינו לקודמו.

שנות החמישים הקשות של עיצוב דמותינו כעם, כולל התמודדות עם "צנע" ויובש כלכלי. שנות ה-60 בהם חיינו ב'אופירה', נהנינו מתדמית מלחמת ששת הימים והנה באו שנות ה-70, עת התנפצה אשליית "הצבר הכל יכול", שנות ה-80 עם הנפילה הכלכלית הראשונה, שנות ה-90 עם גלי העליה המאסיבית מברית המועצות המתפקרת, והאתגרים שעליה מאסיבית זו הציבה לנו, לא היה עשור אחד רגוע, תמיד הכל היה תוסס פה.

בימים אלו, כמו בריטואל קבוע, שוב יש כותרות מלחמה, הפעם זה האיראני המשוגע התורן. שוב יש הודעות על מפעלים שנסגרים, "פניציה" וכך גם עיתון המלווה אותנו מהקמת המדינה, "מעריב" שוב מדברים על פיטורים.בשנים האחרונות למדנו השכל מתנהל על ידי תאגידי ענק, בתחילה כולם סגדו להם ללבייבים, לדנקנרים וגם לגאידמקים למיניהם, שכחנו שאנחנו צריכים יותר לאוטמנים, הורביצים וורטהימרים, אנשים שבנו בעשר אצבעות בניה אמיתית ולא בנו תלים של עסקאות נדל"ן או ניירות בבורסה, עסקאות מופרחות שהתפוצצו להם ולנו בפרצוף.

אם להזכיר את יתר תחלואינו, אי אפשר שלא להזכיר את הפשע המאורגן או חצי מאורגן, את האוברדראפט הנצחי שלנו, את שעון החורף שמתחיל בשיא הקיץ, את מגפת תאונות הפגע וברח, כאילו חיות אנחנו ולא בני אדם. אינני רוצה להמשיך זה לא עושה לנו טוב וגם לא שם טוב.

הצלחנו לשרוד ולשגשג 65 שנה, מאז הקמתנו ויותר ממאה שנה מאז העלייה הראשונה. צלחנו מכשולים ממכשולים שונים פנימיים, חברתיים, מדיניים, אזוריים, גלובליים. שרדנו והצלחנו לייצר בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל שמאפשר לכל י שיהודי הוא לקבל החלטה בכל רגע נתון להגיע אלינו. יש היום אלטרנטיבה שהיתה חסרה לעם היהודי 2000 שנה ואשר מחזקת אותנו ושומרת עלינו ועל מורשתנו בת ה- 5772 שנה.

וברוח הימים הקרובים,לאחר ימי הסליחות והכיפורים- בואו נהיה קצת יותר סבלניים כלפי עצמנו, נקבל האחד את השני למרות ניגוד דעותינו ובכך נחזק את עמידתנו אל מול מבקשי רעתנו.

נאחל לכולם גמר חתימה טובה והמשך בניית הארץ הנהדרת שלנו.