הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

עיזרו לנו לעזור להם

מאת: ליאת בן-דב writer
תאריך: 2011-06-16 11:55:36

עיזרו לנו לעזור להם
"עיזרו לנו לעזור להם"

במאמץ למצוא בתים מאמצים לכלבים חסרי הבית בעיר המשוועים להצלת חייהם נערך ביום שישי, לקראת חג השבועות, יום אימוץ כלבים בחסות עמותת "ערד לחי" ובשיתוף עיריית ערד. כלבים בוגרים וצעירים מכל הסוגים והגזעים, מחוסנים, מעוקרים, עם שבב, חיפשו בית חם ואוהב.
הגוף היוזם והאחראי על ארגון יום האימוץ הוא עמותת "ערד לחי". העמותה הוקמה בשנת 2002 במטרה לסייע לאלפי כלבים וחתולים נטושים למצוא בתים מאמצים ולהעניק עזרה מיידית לכלבים וחתולים במצוקה לשיפור איכות חייהם. העמותה, בניהולה של מארי פרס, סייעה לאלפי כלבים וחתולים נטושים למצוא בתים מאמצים ומפעילה בית מחסה לכלבים וחתולים נטושים. בין יתר פעולות העמותה, ביצוע מירבי של עיקורים לכלבים וחתולים, בהתאם ליכולת הכספית, לכלבים וחתולים בערד וסביבתה ובתחנת ההסגר העירונית.
עיריית ערד מפעילה תחנת הסגר רשותית (עבור כ- 12 כלבים, תלוי בגודל הכלב), המשרתת את העיר ואת המועצות האזוריות והמקומיות הסובבות אותה, לרבות הסקטור הבדואי, ומממנת, בשיתוף משרד החקלאות, עיקורים וסירוסים לחתולי רחוב. יאנה קורול, הוטרינרית הרשותית מעידה על התרבות גוברת של חתולי הרחוב בעיר ותחת ידיה נערכים כ- 15 סירוסים ועיקורים מידי יום. התהליך הוא כזה: העירייה מפעילה קבלן פרטי הלוכד חתולי רחוב (במימון של העירייה) ומביא אותם לעיקור או סירוס במחלקת התברואה על ידי הוטרינרית הרשותית. על כל חתול נערך מעקב מהיכן נלקח ומתי. בתום תהליך העיקור או הסירוס, מסומנים החתולים (על ידי גזירת קצה האוזן) ומקבלים  טיפול אנטיביוטי, חיסון נגד כלבת, זריקה נגד תולעים ובמידת הצורך, טיפול נגד דלקות שיניים ופציעות למיניהן. כשהם תחת הרדמה עדיין, נשלחים החתולים להשגחה בחדר מיוחד עד יום למחרת הניתוח. ביום למחרת, במידה ואינם נדרשים לטיפול נוסף, אוסף הקבלן את החתולים ומשחרר אותם חזרה לרחוב, כל חתול וחתול לאותו המקום ממנו נלקח לעיקור.
מחלקת התברואה העירונית מטפלת גם בכלבים משוטטים. המחלקה דואגת לאסוף כלבים משוטטים ברחוב ללא בעלים. הכלבים המשוטטים נאספים ומועברים לכלביה. על פי חוק ארצי הרשות צריכה להחזיק כלב לתצפית כלבת למשך 10 ימים, אם תוך 10 ימים בעל הבית לא מגיע לאסוף את הכלב, אפשר לפי החוק, להמית את הכלב. כלבים משוטטים, בניגוד לחתולי רחוב, אסור להחזירם לרחוב. כלב עם שבב שמגיע לכלביה, מוחזר לבעליו בצירוף קנס על שכלבו נמצא משוטט ברחוב ללא השגחה. רוב הכלבים בכלביה הם כלבים עזובים וכלבים משוטטים מהסקטור הבדואי שנכנסים לעיר, אין להם שבבים והם לא שייכים לאף אחד. הרשות משתדלת שלא להמית את הכלבים ועובדת בשיתוף פעולה עם עמותת "ערד לחי", המצויה בקשר עם כל העמותות והארגונים הרלבנטיים לאימוץ כלבים בכל רחבי הארץ, על מנת למצוא לכלבים מחסה: בין אם בעמותה אחרת, משפחה מאמצת או פנסיון כלבים.
כלבים הנמסרים לאימוץ עוברים תהליך של חיסון נגד כלבת, חיסון משושה והשתלת שבב על חשבון הרשות ועמותת "ערד לחי", ועיקור או סירוס במימונה של עמותת "ערד לחי". בנוסף, שחר שינפלד, מאלף כלבים המתנדב בכלביה העירונית, מאלף את הכלבים, מכין אותם לאימוץ ומתדרך את המשפחות המאמצות לקראת האימוץ. חשוב לציין, שעמותת "ערד לחי" פועלת מכספי תרומות בלבד ולא ממומנת או נתמכת על ידי גופים או ארגונים כלשהם (למעט תקציב פעוט שמקבלת העמותה, כמו כל עמותה רשומה, מהיחידה לאיכות הסביבה). בפועל, כל פעילות של העמותה אפשרית אך ורק בעזרת הציבור ובאמצעות תרומות הציבור לעמותה.
נכון להיום, ישנם כ- 2,500 כלבים רשומים בערד המונה כ- 27,000 תושבים. לשם השוואה, בדימונה המונה כ- 40,000 תושבים רשומים כ- 1,000 כלבים בלבד. ביום האימוץ שנערך השתתפו 22 כלבים בוגרים וצעירים ו- 8 מהם מצאו בית חם ואוהב. הכלבים שלא אומצו חזרו להסגר בעירייה ועדיין ממתינים לבית.
המעוניינים לאמץ, להתנדב ולסייע מוזמנים לפנות ליו"ר העמותה מארי פרס בטלפון 052-3817309 או במייל sarahaddad@gmail.com.
לתשומת לבכם, משיקולי ביטוח, רשאית העמותה להיעתר למתנדבים לאחר שירות צבאי בלבד.
תרומות לעמותה ניתן להעביר לחשבון ע"ש עמותת "ערד לחי" שמספרו 275144 המתנהל בבנק מזרחי סניף ערד (489).
ביום שבת, 18/6, תשתתף עמותת "ערד לחי" בהפנינג אימוץ כלבים ארצי שייערך בחוות הסוסים "טוקסנה" ברמת השרון בין השעות 16:00 – 11:00 (רח' דרך הטניס 8- צמוד למגרשי הטניס).
הציבור מוזמן להגיע ולהשתתף וכמובן גם לאמץ.
הלוואי וכל הכלבים יזכו לבית חם ולחיים מאושרים!
במסגרת מודגשת בתחתית הכתבה:
לעמותת "ערד לחי" דרושים בדחיפות מתנדבים (לאחר שירות צבאי) ורכבים שיכולים להסיע ולהוביל 8 כלבים (שקטים ונוחים) + מלווים להפנינג אימוץ כלבים ארצי בחוות "טוקסנה" ברמת-השרון שייערך בשבת הקרובה (18/6). ההתנדבות היא ליום מלא, להובלה ברכבים, לליווי הכלבים ברכבים ולסיוע בהפנינג עצמו. כל סיוע יתקבל בברכה. המעוניינים מוזמנים לפנות למארי פרס בטלפון
052-3817309.