הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

שלום כיתה א'

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-08-30 11:00:07

שלום כיתה א'
"שלום כיתה א'"

השבוע נפתחה שנת הלימודים בבתי ספר ברחבי העיר ובמחלקת החינוך יש סיבה להיות אופטימיים. גידול בזכאי הבגרות, גידול במספר הילדים, פרויקטים חדשים והפתעות להמשך. ככה נראית מערכת החינוך שלנו

השבוע פורסם בעיתונות הארצית כי ערד נמצאת במקום ה-91 בדירוג הארצי של זכאי הבגרות. אם נסתמך על נתונים אלה נראה כי מצב החינוך בעיר זקוק לחיזוק אולם לא כך הדברים. מערכת החינוך בעיר התעוררה וכל שנה יש גידול בזכאי הבגרות. רק לפני שנים אחדות, אחוז זכאי הבגרות בעיר עמד על כ-45% ובכל שנה חל גידול במספר הזכאים. אם לפני 3 שנים רק 53.59%ניגשו לבחינות הבגרות, לפני שנתיים ניגשו 61.26%ואילו שנה שעברה ניגשו כבר 68.48%. עלייה של כ-15% בשנתיים, "הרבה מזה בזכות מערך תמיכה מאוד צמוד לכל תלמיד, נבנית תוכנית ונוצרת עבודה טובה של צוות שמלווה ילד ילד", מסבירה מנהלת מחלקת החינוך, רחלי אברמזון את הסיבה לעלייה החלה בשנים האחרונות, "יש לנו ראש עיר  המאמינה בחינוך", הסבירה אברמזון, "היא מציבה את החינוך כיעד מרכזי חשוב ומשמעותי מתוך אמונה עמוקה כי רק ההון האנושי הוא אשר מעצב ומשפיע על איכויות העיר והקהילה".

3,347 ילדים התיישבו השבוע על ספסל הלימודים מתוכם כ-610 בגנים, כ-1400 בבתי הספר היסודיים וכ-1400 בבתי הספר התיכוניים. עוד כ-1000 תלמידים במוסדות המוכרים שאינם רשמיים. בגני הילדים הממלכתיים למשל, ניכר גידול במספר הילדים בכ-30 ילדים, דבר המסמן כניסה חדשה של משפחות צעירות לעיר.

השקעה ממשית בחינוך

בשלוש השנים האחרונות, אנו עדים לשינויים אסטרטגיים משמעותיים אותם מוביל משרד החינוך: שעות שקוצצו, מחציתן לפחות  הוחזרו למערכת (במתמטיקה ,שפה, מדעים ואנגלית), רפורמות אופק חדש ועוז לתמורה מוטמעות באופן מקצועי, שכרם ומעמדם של המורים במגמת עלייה, הושם דגש על חיזוק הסמכות המקצועית של מנהלים ומורים, מאבק באלימות וחיזוק המשמעת, תכנית התקשוב – התאמת המערכת למאה ה-21, מגמת הניהול העצמי מתחדשת, חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 , פיילוט מרחבי חינוך- מהלך לבחירה מבוקרת של ההורים את ביה"ס לילדיהם, יעד ההכלה המאפשר מענה הולם ותמיכה בילדים בעלי צרכים מיוחדים, העמדת החינוך לערכים והזהות היהודית הציונית במרכז סדר היום החינוכי, תעודת הבגרות החברתית, ולאחרונה התבשרנו גם על הגדלת הסבסוד במלגות לפולין ובטיולים שנתיים. כל אלה ועוד מצביעים כי אכן קיימת השקעה ממשית בחינוך.

הרצף החינוכי

נושא הרצף החינוכי ופעילות הפנאי של הילדים והנוער בערד הם אחד הנושאים המרכזיים שבהם משקיעה מחלקת החינוך חשיבה משותפת ועשייה. חוגי המתנ"ס ,הספורט ותפוח פיס מגוונים ועתירי תוכן, בימים אלה שוקדים במחלקת החינוך על מציאת מבנה שיהווה מרכז נוער עירוני. במהלך הקיץ הפעילו מגוון פעילויות לנוער כמו: שחייה לילית, מסיבות, מפגשים במועדוני הנוער ובמגרשי הספורט, ערבי קריוקי וסרטים. עוד הוסיפה אברמזון: "אני שמחה לספר גם על התעוררות בקרב תנועות הנוער בעיר וכניסה של חבורות צעירות עם משב רענן של התחדשות ויצירתיות: השנה אנחנו חונכים שבט צופים חדש, הש"שינים כבר בעיר ולצידם ממשיכים את פעילות צוות הש"שינים החדש מארגון צמר"ת, תנועת בית"ר והנוער העובד מחדשים פעילות, ובני עקיבא ממשיכים בעשייה מבורכת . "כפר הסטודנטים איילים" וגרעין הש"ישינים שלו יוצאים לדרך,  גרעין נח"ל עתיד לחבור אלינו בפרק משימה לקראת חודש נובמבר וקבוצות בני נוער מחו"ל ,חברי יהודה הצעיר יגיעו לתחילת פעילות כבר בספטמבר, לכל אלה תרומה משמעותית, בבוקר- במוסדות החינוך שלנו ואחה"צ - בעשייה הקהילתית".

מצוינות באורט

גם השנה ממשיכים במגמת שיפור ההישגים ומערך תמיכה לכל תלמיד. בתום כל שליש מתקיים טקס לתלמידים מצטיינים שמספרם הולך וגדל. בסיום שנת הלימודים תשע"ב, הוענקו 127 תעודות הצטיינות לתלמידים בתחום הלימודי ובתחום המעורבות החברתית. 47 תלמידים צוינו לשבח על הצטיינות יתרה בתחום הלימודי ול-25 תלמידים מבוגרי י"ב הוענקה תעודת בגרות חברתית. גם בצור אורט מצפים לשנה מוצלחת בעקבות ההצלחה של שנה שעברה. מחזור בוגרים ראשון סיים בהצלחה מרובה את לימודיו בשנת הלימודים תשע"ב. ארבעה מהבוגרים התקבלו ללימודים לתואר הנדסאי מכונות. התלמידים, רובם ככולם יהיו זכאים לתעודת גמר ומקצוע. בבית ספר הוקם מפעל לעיבוד שבבי. במפעל מועסקים תלמידים ובו מייצרים חלקים עבור מפעלים באזור. השנה התקיימו בבית הספר קורסים למבוגרים במקצוע העיבוד השבבי.

ומה עוד?

השנה יצאו כ-105 תלמידים מאורט ערד למסע לפולין, בשתי משלחות ובליווי 7 אנשי צוות. בשנה שחלפה, יצאה גם בפעם הראשונה משלחת תלמידים מצור אורט ערד יחד עם ילדי כפר נרדים. במוסדות החינוך מייחסים חשיבות רבה לתהליך ההכנה למסע ולהעמקת השייכות והזהות  הלאומית- יהודית של ילדי העיר, ראוי לציין כי הילדים שלנו בהתייחסותם הבוגרת והתנהגותם הערכית מייצגים בכבוד ובגאווה  את העיר והמדינה במהלך המסע.

השנה גם לראשונה, הורחבה מסגרת הלימודים בגנים ובבתי הספר לחמישה ימים ועד לשעות אחר הצהריים, כולל ארוחת צהריים ופעילויות העשרה, בעלות יחסית נמוכה במסגרת התוכנית "יום לימודים ארוך".

גם פרויקט "מרחבי חינוך" נפתח השנה, ערד נענתה לאתגר חינוכי ומובילה מתן אפשרות להורים לבחור באופן מבוקר את ביה"ס לילדם. תהליך זה מעמיק את התפיסות הייחודיות בכל בי"ס יסודי, משביח את תהליכי ההוראה למידה, מאפשר שוויון הזדמנויות והרחבת השיח, השותפות והאחריות בין כל הגורמים הנוגעים בחיי הילדים. היישום לקראת שנת הלימודים הנוכחית  מתייחס לילדים שעלו השנה לכיתות א'. בכל בי"ס נפתחו שתי כיתות א', בהמשך ירחיבו את הנגשת המידע להורים וחשיפת בתי הספר ע"פ ייחודיותם.

עוד פרויקט מבורך הוא "ספרייה בפיג'מה" -  במסגרת פרויקט לאומי לעידוד הקריאה, טיפוח השפה והחינוך לערכים, קיבלו  כל ילדי הגנים בערד 9 ספרים לספריית ביתם. טרם קבלת הספרים ערכו הילדים היכרות עם הסיפורים, ערכו דיונים ופעילויות סביב כל ספר והערך הנלמד באמצעותו. התכנית נוסדה ע"י קרן הרולד גרינספון ופועלת בשיתוף האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך.

משפצים את מוסדות החינוך

במהלך הקיץ, עבודות השיפוץ אשר בוצעו, התרכזו בבתי ספר היסודיים. מתחמי השירותים בבתי הספר לבאות, אבישור ויעלים עופרים שופצו, בבית הספר לבאות חוזקה החומה המקיפה את המתחם הגדר הישנה והמסוכנת הוסרה ובמקומה הוצבה גדר תקנית באורך 380 מטר ובה שערים חדשים . בימים הקרובים תחל בניית סככות הצללה חדשות בגני הילדים מעוף, ערבה, ורד ואגוז כמו כן נוספו מתקני משחקים חדשים ב-6 גנים נוספים. כמו כן, בבית ספר יעלים שופץ אולם הספורט, עלות העבודות עומדת על כ- 1.6 מליון ₪. למרות הקושי הרב אשר נבע מהיעדרות רבים מהעובדים המוסלמים בשל צום הרמדאן וחג עיד אל פיטר, הושלמו מרבית העבודות והתאפשרה פתיחה חלקה של שנת הלימודים, "השלמות כאמור יבוצעו בימים הקרובים", מסרו גורמים בעירייה.

צריך רק להאמין

"ערד מאמינה בחינוך ולנו מובילי ומנהיגי המערכת העירונית", סיפרה רחלי אברמזון, "יש  אחריות משותפת ומחויבות להעניק לדור הגדל בעיר חינוך איכותי שיאפשר לכל אחת ואחד מן הילדים להתפתח על פי כישוריו ולממש את המצוינות האישית שלו בכל התחומים ולאורך כל שעות היום. חשוב לי להודות לכל השותפים בחינוך ילדינו, למורים, המנהלים, להורים ולמועצת ההורים שעמלו במהלך הקיץ לארגן וללוות את כל הפעילויות לילדים ולנוער בעיר, ליחידת הנוער, לשינשינים, לתלמידים ולכל מי שלוקח חלק פעיל בחינוך ועיצוב עתיד ילדינו – יישר כוח!".

הצדעה לתיכון אורט ערד

רן צדיקריו

החינוך בערד הוא הנדבך החשוב ביותר לטעמי בכל הנוגע לפיתוחה של העיר. עיר קטנה כמו ערד לעולם לא תוכל להתחרות בערי מטרופולין כמו באר שבע בכל הנוגע לאיכות החיים לתושב בקטגוריית זמן הפנאי, לעולם לא יהיו לנו תיאטראות, פארקים, מרכזי קניות ומרכזי אומנויות כמו בבאר שבע. עם זאת, בכל הנוגע לחינוך כאן לערד יש יתרון גדול ומשמעותי, יש לנו רק 2 בתי ספר תיכוניים, אחד טכנולוגי/תעשייתי והשני המרכזי בו רוב הילדים לומדים, ביה"ס אורט. היות ובערד ישנם רק 2 מוסדות לימוד תיכוניים, קל יותר לרכז בהם את מירב המאמצים ולהוביל את המוסדות הללו למצוינות והצלחה. היות וערד הפריפריאלית היא עיר קטנה, יש לנצל את היתרון שלה בכל הנוגע למערכות עירוניות מרכזיות בהן ניתן להצטיין ועל סמך מערכות אילו לשווק את העיר החוצה ולהזמין תושבים חדשים לעיר.

נושא החינוך תפס בעשר השנים האחרונות חלק מרכזי בחיי ההורים והמשפחה, אם בשנות השישים, שבעים ושמונים, משפחות בחרו להתגורר היכן שישנה עבודה, היום החיים השתנו, הורים רבים ומשפחות רבות בוחרים להתגורר היכן שילדיהם יקבלו את החינוך הטוב ביותר גם אם הדבר כרוך בנסיעה של שעה כל בוקר לעבודה. היום כאשר ערד נמצאת בתחרות מתמדת מול עומר, מיתר, להבים, דימונה, ירוחם ובאר שבע, על אותן משפחות צבא הקבע הצפויות לעבור לדרום במהלך השנים 2014-2017, על ערד לחזק את עצמה בנקודות בהן יש לה יתרון תחרותי על הערים הנמצאות עימה בתחרות על ליבם של משפחות אלו. אחד היתרונות שלנו ולטעמי המשמעותי ביותר הוא החינוך, במידה וערד תציע חינוך ברמה גבוהה הנבדל באופן משמעותי מהערים השכנות לה, אין ספק כי לערד יהיה יתרון משמעותי דרכו ניתן למשוך משפחות רבות.

עם פרסום תוצאות הזכאים לבגרות ומי שקיבל את הדו"ח המלא ולא הסתפק בפרסום בעיתונות הארצית, אנו נחשפנו לכך שתיכון אורט ערד הינו התיכון הטוב ביותר בדרום בו אחוז הזכרים לבגרות עומד על 68% גבוה מעל כולם. בנוסף ראינו כי ערד נמנת במקום השני עם השיפור הגבוה ביותר בארץ מהשנה שעברה העומד על 14% שיפור.

מדובר בקפיצה ענקית ובלתי נתפסת במונחים חינוכיים, ערד הינה מובילה בתחום החינוך בכל הדרום ודרך היתרון המשמעותי הזה ניתן להצעיד את העיר קדימה ולמשוך אוכלוסיה חדשה.

זה המקום להודות, להצדיע ולהעריץ את כל צוות בית הספר התיכון, את ועד ההורים האכפתי והתומך וכמובן את מי שעומד בראש המערכת, מנהל התיכון, גרגורי פוזניאנסקי, אשר הפך את פני התיכון. כולי תקווה כי בשנתיים הקרובות התיכון ימשיך להתקדם ויחצה את רף 80% הזכרים לבגרות אשר ללא ספק יעמיד את העיר כולה בחוד החנית של החינוך בארץ.