הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

בואו לפסטיבל!

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-08-23 16:43:33

בואו לפסטיבל!
"בואו לפסטיבל!"

פסטיבל ערד שנוסד לפני 30 שנה בדיוק נפתח השבוע עם ערב הוקרה למלחין נחום היימן, שהיה אמון על הניהול האומנותי שלו בשנותיו הראשונות. את המופע, תחת הכותרת "נשים שרות נחצ'ה", הובילה בתו, סי היימן, שהתרפקה על תקופות אחרות, בהן הפסטיבל היה אירוע רוק בועט.

אחרי אסון ערד ב-1995, פסטיבל הזמר העברי, שסובל מפוסט טראומה, נפתח השבוע במלאת 30 שנה להיווסדו במתנ"ס העירוני בערד. ישובים על כיסאות מרופדים, נהנו הצופים לא מהופעה בועטת, אלא מהענקת תעודת הוקרה למלחין נחום היימן. "אנחנו מעניקים את התעודה למר היימן כהוקרה על פועלו בניהול האומנותי של פסטיבל ערד בשנותיו הראשונות", אמרה ראש העיר ערד, טלי פלוסקוב.

נחום היימן שיתף את המשתתפים בזכרונות מתחילת דרכו בפסטיבל. "אני באתי עם מקל של למדוד את העומק של הבורות שנחפרו ליד מגרש החנייה לבתי שימוש. העומק לא הספיק לי", הוא נזכר.

את המופע "נשים שרות נחצ'ה" הובילה הבת סי היימן שזוכרת היטב את תקופת הזוהר של הפסטיבל ושל הרוק הישראלי. "פסטיבל ערד כיום הפך לפסטיבל זמר", היא קובעת, "לא ברור אם היום עדיין קיימת דרך החיים של רוקנרול ופסטיבלי רוק בישראל".

לפני 20 שנה רבבות בני נוער גדשו את העיר הדרומית ומילאו אותה ברוח נעורים. אם תרצו, הגרסה הלבנטינית אך המוצלחת של הפסטיבלים הגדולים מחו"ל, שעליהם היינו יכולים רק לחלום. פסטיבל ערד החל את דרכו כחגיגה של זמר עברי. שושנה דמארי והגבעטרון היו השמות הלוהטים של הפסטיבל. עם השנים הוא נטש את ההורה והתחבר לרוק, משך צעירים והפך לאחד מאירועי המוזיקה החשובים בישראל. עד שהגיע האסון של 1995, שגבה את חייהם של שלושה בני נוער ועל הדרך פיצץ את בלון הרוק'נ'רול הישראלי וסגר את הגולל על הפורמט המוכר של הפסטיבל. מאז, הוריד הפסטיבל הילוך, אמנם הפכו החגיגות לצל חיוור לאותם ימי הזוהר אך כל זה לא מונע מהמארגנים למלא את העיר הדרומית ב-3 ימים של מוזיקה עברית וחגיגות.

מלבד ההופעה לכבודו של נחום היימן, זכו התושבים בהופעה חגיגית של ענקית הזמר הים-תיכוני, שרית חדד ששימחה את הקהל כמו שרק היא יודעת. שרית ציינה בפנינו כי גם היא כמו הרבה אומנים בישראל זוכרת איך היא הגיעה לערד בתחילת דרכה להופיע, דבר הנחשב בזמנו ל"שיא הקריירה" של כל זמר מתחיל - לעמוד ולהופיע מעל בימות העיר ערד. תלמידיה של שרית (ושל רמי, אביב ושלומי) הלא הם כוכבי דה-וויס הרימו את הקהל על הרגליים עם מיטב הלהיטים ביום למחרת.

בבמת הרוק בקאנטרי זכו הצעירים והצעירים בנפש למופע רגאיי מקפיץ של להקת קוזמו ביום הראשון ולמופע רוק הזוי וייחודי של בני בשן עם להקת בום פם. גם דניאל סולומון, להקות הזמר, יהודה אליאס ומופעים מיוחדים לילדים נצפו בפסטיבל אך על כל אלה נרחיב בגיליון הבא.

בנוסף, היום (חמישי) ניתן יהיה לראות בערד את אילנית עם הסינפונייטה באר-שבע ומופע מחווה לאריק לביא. ואם בכל זאת מחפשים טיפת רוק, גם להקת איפה הילד תגיע לערד.

הפסטיבל מתקיים בהפקת עיריית ערד ובתמיכת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, משרד התרבות והספורט, משרד התיירות והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.