הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

גירסת הבמאי

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2012-08-23 16:37:36

גירסת הבמאי
"גירסת הבמאי"

אנסמבל "מעבדת פיס תרבות דימונה" מעלה הצגה חדשה, "גירסת הבמאי" המבוססת על עיבוד חופשי של הסיפור השישי מתוך קובץ הסיפורים בספר "שלוש עשרה מקטרות" מאת איליה ארנבורג.

הוליווד, שנות העשרים, ימי הזוהר של הסרט האילם. ג'ורג' ומרי רנדי הם צמד בדרנים כושל.

טעות אנוש מובילה אותם להזדמנות של פעם בחיים - לככב בסרט הוליוודי. ג'ורג' נחוש שלא לפספס הפעם ולא לאכזב את מרי אשתו האהובה. הוא מוצא את עצמו, נכנס יותר ויותר, לדמותו של "טומי הצייד", אותו הוא מגלם בסרט ומאבד לחלוטין אחיזה במציאות. בדמיונו של ג'ורג', הסרט לא נגמר אף פעם: המצלמות ממשיכות לרוץ, והבמאי ממשיך לתת הוראות. ככל שחייו עולים על פסים טראגיים, הוא ממשיך להאמין, שהפעם, הוא סוף סוף נותן את תפקיד חייו.

איליה ארנבורג (1891 - 1967) נולד בקייב למשפחה יהודית. בימי מלחמת העולם השנייה הפך להיות אחד התועמלנים הבולטים כנגד גרמניה והמשטר הנאצי. ארנבורג כתב מספר רב של רומנים, מחזות, שירים וסיפורים. את קובץ הסיפורים "שלוש עשרה מקטרות", פרסם ב- 1922. בספר 13 סיפורים, שכל אחד מתאר מקטרת אחרת ואת קורותיה.

מתוך הסיפור השישי בספר "שלוש עשרה המקטרות": "ניסים מתרחשים למרות הכל, אפילו בארץ חומרנית ומפוכחת כאמריקה... אנו מוצאים הוכחה חותכת לכך בעובדה שיום אחד נחתם חוזה בין חברת סרטים לבין מר ג'ורג' רנדי ואשתו מרי. לפי אותו חוזה ישתתפו זוג שחקנים אלה, שחקנים ממדרגה שלישית במחזות זמר, בתפקידים ראשיים בסרט... את הנס הזה אפשר להסביר, אם בכלל צריך להסביר ניסים, בכך שמנהל האולפנים היה מרוגז ומבולבל אותו בוקר בגלל בגידת אשתו, ובלבל את שמו של ג'ורג' רנדי עם שמו של ג'ון ריינד, שחקן ראינוע נודע ומפורסם."

אופיר נהרי, שחקן ויוצר בתיאטרון, כתב את המוסיקה המקורית להצגה. שתי יצירות מפסקול ההצגה הוקלטו עם הסינפונייטה הישראלית באר שבע, בניצוחו של דורון סלומון.

לדברי נועה רבן קנולר, "המחזה הוא סיפור נוגע ללב על נפשו העדינה של שחקן, בעוד הוא מתאמץ להיכנס לנעליים חדשות וגדולות. על אמנות המשחק והעומס הרגשי המוטל על שחקנים המוכנים לתת את עצמם עד הסוף - ובכל מחיר".

בימוי: נועה רבן קנולר, דרמטורגיה: אוהד קנולר, שחקנים יוצרים: זוהר גורן, יעקב זדה דניאל, חנית כהן מור יוסף, יואב כורש, אופיר נהרי, מוסיקה: אופיר נהרי.