הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

היזמים החדשים 2

מאת: בן שיף writer
תאריך: 2012-08-09 12:39:29

היזמים החדשים 2
"היזמים החדשים 2"

מה קורה כשהפסיכולוגיה מרימה גיטרה חשמלית?

מרדכי בן חמו, אמנם תושב חדש בערד, אך המדבר אינו זר לו. הוא נולד במדבר הסהרה, באלג'יריה, עלה לארץ, ירד לצרפת, חזר לישראל והתיישב במרכז הארץ. "חיפשתי שקט", מספר מרדכי, "במרכז כולם עצבניים כל הזמן". כך מצא את עצמו מרדכי יחד עם משפחתו בערד, כאן הוא מקווה כי מצא סוף לנדודיו.

"בגיל 10 שמעתי את Beat It של מייקל ג'קסון", מספר מרדכי, "מיד התאהבתי והרמתי גיטרה ליד, עם הזמן השתפרתי, הצטרפתי להרכבים מקומיים והקלטתי עם אמנים מוכרים בצרפת".

מרדכי, בוגר אקדמיה למוזיקה בפאריז, נחשב לגיטריסט מוביל בתחומו בארץ ובעולם, ליווה אומנים כמו אביהו שבת, מיה אברהם (עידן רייכל), אורנה דץ, קובי אושרת ועוד. כעת, משהגיע לערד, החליט להביא את בשורת המוזיקה פה לערד ופתח סטודיו למוזיקה. "לומדים פה הכל", הוא מספר, "גיטרה, בס, תופים, פיתוח שמיעה, פיתוח קול, הקלטות ועד עבודה על הפקות עם הרכבים וזמרים".

"חוץ מהיותי מורה למוזיקה, אני גם פסיכולוג בהכשרתי", ממשיך מרדכי, "אולם הפסיכולוגיה היא תוכנית ב' והמוזיקה היא האהבה האמיתית שלי". ואכן, ניתן לראות כי בשיעוריו הוא לא עושה את ההפרדה בין השתיים, הוא משתמש בכישוריו כפסיכולוג כדי להתאים את השיעורים לכל תלמיד, "איזה סוג מוזיקה אתה אוהב? מה השאיפות שלך? לפי הטעם המוזיקלי של כל תלמיד, אני בונה תוכנית לימוד, עבודה תיאורטית וגם טכנית. אין דבר כזה ילד שאי אפשר ללמד", מספר מרדכי.

ומה המפתח להצלחה? ע"פ מרדכי, מנקודת מבט של מורה וגם של פסיכולוג, בדרך להצלחה צריך רק התמדה ועבודה. "אלה שירימו את הגיטרה ליד, יתאמנו ברצינות, ויתמידו, יזכו גם בהצלחה".

הכי ישראלי שיש

מי שמטייל ברובע האמנים בערד, לא יכול להתעלם מהסטודיו של רמי זמיר. זה כבר כמעט 10 שנים, שרמי מייצר חמסות, מזוזות, פמוטים, חנוכיות ועוד עבודות יודאיקה. כולם כמובן, עבודת יד.

"בכל העבודות שלי אני משתמש במוטיבים של ארץ ישראל", מספר רמי. אכן, ניתן להתרשם כי עבודותיו של רמי מייצגות את השורשיות של ארץ ישראל והחיבור לאדמה. עבודותיו עשויות ממגוון חומרים כמו נחושת אדומה, מלח מים המלח, חרס, עץ זית ועוד.

רמי, בעבר קצין מודיעין בקבע, הגיע ממרכז הארץ לערד ב-98, בעקבות משפחתה של אשתו. "קנינו פה שלד של בית והתחלנו לבנות", מספר רמי, "כשהגענו לשלב של המטבח, חיפשנו ידיות לארונות ולא מצאנו כאלה שמתאימים לנו במחיר סביר. אשתי יפה הציעה כי אני אכין בעצמי את הידיות", ואכן, התחיל רמי לבדו, קנה ציוד ויצר ידיות יפיפיות למטבח החדש. "בעקבות ההצלחה שם, התגלגלתי לייצר בתי מזוזות. הייתי יושב שעות וחושב על יצירות ליצור בביתי".

למרות הקדמה והמחיר הכלכלי הלא פשוט, רמי מתעקש להשקיע בכל יצירה ויצירה, להעניק לה טיפול אישי ומיוחד. אומנות לדעתו, עושים באהבה או לא עושים בכלל.

"כשאני עובד, אני לא יודע מה אני מתחיל, תוך כדי עבודה, אני לוקח איזה רעיון שבא מהטבע או כל דבר אחר, שאני לפעמים נזכר אפילו בלילה, משרטט את זה כדי שאני לא אשכח, בא למחרת בבוקר ומיישם את זה על שולחן העבודה", מספר רמי.

את ההאנגר של רמי, הוא בנה לגמרי לבדו, ובעבודותיו, נראה כי הוא משתמש בסגנונות אומנות רבים ובשיטות שהמציא בעצמו, "אם אתה הולך על משהו - תלך עליו עד הסוף ורק בגדול", מסכם רמי את מפעל חייו.