הוסף למועדפים מערכת עיתון הצבי: 08-995-7777

ערד

והסביבה - ברוכים הבאים לערדניק, אתר החדשות המוביל בעיר ערד.

מה יהיה סופו של הבית ברחוב ההר?

מאת: מערכת עיתון הצבי writer
תאריך: 2012-07-12 13:08:38

מה יהיה סופו של הבית ברחוב ההר?
"מה יהיה סופו של הבית ברחוב ההר?"

ביום שישי, עם כניסת השבת, הגיעה קבוצה גדולה של פעילים תושבי ערד אל קצהו של רחוב ההר. שם הם דאגו להפעיל מוזיקה, להרעיש בצופרים ולצלם.

אורי פרי, תושב ותיק בעיר וברחוב ההר שבשכונת חצבים, גילה ביום בהיר אחד כי ממש ליד ביתו, הוקם בית כנסת. "הבית היה בית פרטי מזה כ-45 שנה", סיפר פרי, "הוא נקנה על ידי חרדים וחודש וחצי אחרי שקנו את הבית, החלה מגמה של להפוך אותו לבית כנסת. כל זה נעשה, ללא אישור בנייה וללא אישור עסק". במקום בוצעה עבירת בנייה ע"י כסוי הפטיו הפנימי בגג איסכורית וכך הפך הבית הפרטי לבית כנסת ללא רישיון. עוד מציין פרי כי בבית המדובר לא גרה משפחה והוא פעיל רק בשישי ושבת, כשבאים המתפללים בעשרותיהם. פרי הגיש תלונה פורמלית למחלקת ההנדסה ולמחלקת רישוי עסקים. בערב ראש חודש, לפני שבוע וחצי, הגיעו בלילה המוני אנשים לתפילת ראש חודש, הנושא הובא לידיעת הפקח העירוני וגם המשטרה ביקרה במקום. "לא ייתכן שהמגזר החרדי יבצע מהלכים בניגוד לחוקי מדינת ישראל ובהתעלמות מוחלטת מהשכנים החילוניים החיים ברחוב הזה בשקט כבר 40 שנה", הוסיף פרי.

בעקבות זה, החליט פרי לפנות לקבוצת "הרב מחליט", קבוצה של תושבי ערד, שמטרתה לנסות ולעשות צדק בחלוקת המשאבים והתכנים העירוניים לטובת הרוב ופועלת בין היתר, בתופעת ההתחרדות בעיר. "היום זה ברחוב ההר, מחר זה ברחוב שלנו", סיפר מנו ביטמן, יוזם הקבוצה. ביום שישי אחרי הצהריים, התכנסו כ-20 חברי הקבוצה במטרה להגיע למקום ביחד עם המתפללים ולהראות את נוכחותם. ראשית, התכנסו חברי הקבוצה לתדריך שהועבר ע"י ביטמן בו הובהר להם כי אין לנקוט באלימות, לא פיזית ולא מילולית, "אנו מוקיעים התנהגות אלימה", הוסיף ביטמן. לאחר התדריך, הגיעו הפעילים אל רחוב ההר. שם, בהשמיעם מוזיקה חזקה וצופרים רועשים, הראתה הקבוצה בפני המתפללים כי יש רצון לשנות ולהפעיל לחץ על מנת להביא את השלטון המקומי לאכוף את החוק העירוני. היו קולות שיצאו כנגד האקט המדובר שיוביל להסלמה במצב רגיש גם ככה, "מלחמת אזרחים באזרחים שמובילה לשנאת חינם", כתב אחד על קיר הפייסבוק של הקבוצה, ואילו על אמירה זו ענה ביטמן כי "אנו לא נגד החרדים, אנחנו נגד חוסר אכיפה של הרשות המקומית. הרי באם הייתה אכיפה, בית כנסת בתוך וילה ברחוב חילוני כ-40 שנה לא היה קורה.

גורם בכיר בעירייה מסר כי "החרדים לא מעניינים כלל את אורי פרי. הדבר היחיד שמעניין אותו זה יצירת פרובוקציות על מנת לנגח את העירייה בכל דרך ובכל תחום אפשרי ולהבעיר אש בין הדתיים לחילוניים, זהו דבר פסול וחסר אחריות מצידו. אם אורי פרי היה באמת רוצה לעשות משהו חיובי, היה פונה לחברים שלו ודורש מהם להפסיק למכור את הבתים שלהם לחרדים".